Tofifest TOP 15 - najlepsze filmy poleca dyrektorka Kafka Jaworska. Część 2

Tofifest TOP 15 - Najlepsze filmy wybrała i poleca dyrektorka festiwalu, Kafka Jaworska

Tu czytaj Część 1

Część 2

8. Stefan Zweig - Farewell to Europe (Vor der Morgenröte)
reż. Maria Schrader, Austria, Niemcy, Francja 2016, 106’; pasmo FORUM 15/16

9. Oliver Twist
reż. Roman Polański, Czechy, Francja, Wielka Brytania, Włochy 2005, 130’; ŚNIADANIA FILMOWE

10. Ostatnia rodzina (The Last Family)
reż. Jan P. Matuszyński, Polska 2016, 123; Konkurs FROM POLAND

11. Toni Erdmann
Reżyseria: Maren Ade, Niemcy 2016; Konkurs główny ON AIR

12. To tylko koniec świata (Juste la fin du monde)
Reż. Xavier Dolan, Francja, Kanada 2016, 97’; Pasmo FORUM 15/16

13. Trylogia Billa Douglasa: My Childhood (1972), My Ain Folk (1973), My Way Home (1978)
reż. Bill Douglas Wielka Brytania; Pasmo KINO SZKOCKIE

14. Zniknięcie (Troubled Water / DeUsynlige)
reż. Erik Poppe, Niemcy, Norwegia, Szwecja 2008, 115’; Pasmo FOCUS: ERIK POPPE

15. Zoologia (Zoologiya)
reż. Ivan I. Tverdovsky, Rosja, Francja, Niemcy 2016, 87’; Konkurs główny ON AIR


OPISY

Olivier Twist
reż. Roman Polański, Czechy, Francja, Wielka Brytania, Włochy 2005, 130’; ŚNIADANIA FILMOWE


Film na podstawie jednej z najsłynniejszych powieści Charlesa Dickensa. Roman Polański zaprosił do współpracy "oscarową" ekipę "Pianisty". za kamerą stanął Paweł Edelman, a scenariusz napisał Ronald Harwood. Autorem scenografii jest Allan Starski – tegoroczny laureat Złotego Anioła Tofifest za całokształt twórczości.

Sierota Oliver Twist po bójce w domu przedsiębiorcy pogrzebowego, u którego pracuje, postanawia uciec do Londynu — miasta, które w jego mniemaniu jest ostoją szczęścia i dobrobytu. Poznaje tam grupkę kieszonkowców, którym przewodzi bardzo dziwny mężczyzna. Wkrótce mały Oliver zostanie wplątany w ogromne kłopoty...


Ostatnia rodzina
reż. Jan P. Matuszyński, Polska 2016, 123Wielki triumfator Festiwalu Filmowego w Gdyni, który zdobył nagrody w najważniejszych kategoriach. Film słodko-gorzki, ciepło-smutny, a przede wszystkim piękny, kompletny, wręcz genialny. Wbrew temu czego można by się spodziewać nie jest biografią artystyczną.

Akcja filmu zaczyna się w 1977 roku, gdy Tomek Beksiński wprowadza się do swojego mieszkania. Jego rodzice mieszkają tuż obok, na tym samym osiedlu, przez co ich kontakty pozostają bardzo intensywne. Po pierwszej nieudanej próbie samobójczej Tomka Zdzisław i Zofia muszą podjąć walkę nie tylko o syna, ale także o przywrócenie kontroli nad swoim życiem.

 Warta podkreślenia jest genialna rola tegorocznego laureata specjalnego Złotego Anioła Tofifest Andrzeja Seweryna, za którą otrzymał nagrodę aktorską w Gdyni i Srebrnego Lamparta w Locarno.


Stefan Zweig - Farewell to Europe (Vor der Morgenröte)
reż. Maria Schrader, Austria, Niemcy, Francja 2016, 106’Film opowiada o latach spędzonych przez Stefana Zweiga — jednego z najbardziej poczytnych niemieckojęzycznych pisarzy swoich czasów — na wygnaniu, w podróżach pomiędzy Buenos Aires, Nowym Jorkiem i Brazylią. Zweig był żydowskim intelektualistą, który, jak wielu mu podobnych, próbował określić właściwą postawę wobec nazistowskich Niemiec, a jednocześnie znaleźć sobie dom w nowym świecie.
Jedną z głównych ról gra w tym filmie nasz tegoroczny juror, Tomas Lemarquis. Wyreżyserowała go znana aktorka, Maria Schrader („Aimee i jaguar”, „W ciemności”). Obraz to austriacki kandydat do Oscara.
Główne role gra para znakomitych, niemieckich aktorów: Barbara Sukova („Hannah Arendt”, „Johnny Mnemonic”), Josef Harden („Kostucha”)


Toni Erdmann
Reżyseria: Maren Ade, Niemcy 2016, Konkurs główny On Air“Toni Erdmann” stał się wydarzeniem tegorocznego festiwalu w Cannes. Krytyka traktuje go jako faworyta do Oscara 2017 w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.

Główny bohater tej „tragikomedii z dystansem” – Winfried, postanawia spędzić kilka dni ze swoją dorosłą córką Ines, która jest menadżerką w dużej korporacji i rozkręca oddział firmy w Bukareszcie. Ojciec przyjeżdża i zasypuje ją swoimi niezbyt dobrymi żartami. Widząc, że nie jest to dobra droga do nawiązania kontaktu z córką, wciela się w wymyśloną postać niejakiego Toniego Erdmanna, czyli w swoje szalone i ekscentryczne alter ego.


To tylko koniec świata (Juste la fin du monde)
Reż. Xavier Dolan, Francja, Kanada 2016, 97’

 

Na Tofifest odbywa się drugi pokaz w Polsce, filmu nagrodzonego Grand Prix tegorocznego festiwalu w Cannes. To kolejne dzieło „cudownego dziecka” światowego kina, Xaviera Dolana. Reżyser zaadaptował sztukę teatralną zmarłego na AIDS Jeana-Luca Lagarce'a o trzydziestoparolatku, który po 12 latach nieobecności przyjeżdża do rodzinnego domu na kanadyjskiej prowincji. Jest śmiertelnie chory, przyjechał, by pożegnać się z rodziną.
Na widzów czeka doborowa obsada: Nathalie Baye ( „Na zawsze Laurence”), Marion Cotillard („Incepcja”), Lea Seydoux ( „Spectre”) i Vincent Cassel („Czarny łabędź”).


Trylogia Billa Douglasa: My Childhood (1972), My Ain Folk (1973), My Way Home (1978)
reż. Bill Douglas, Wielka Brytania; Kino SzkockieFilmowa trylogia Billa Douglasa oparta jest na prawdziwej historii życia reżysera. To filmowa wersja jego wspomnień z traumatycznego dzieciństwa. Poprzez powrót do miejsc, ludzi i wydarzeń z jego dzieciństwa Każde ujęcie dokumentuje scenę, która jest wyryta w jego pamięci. To bardzo osobiste filmy, łączące wysoce subiektywną narrację z realnymi problemami społeczeństwa szkockiego. Trylogia jest zarazem uniwersalną historią chłopca z ubogiego, górniczego miasta i oskarżeniem niesprawiedliwego porządku społecznego, który skazuje dzieci ze „złym” pochodzeniem już na starcie, na życie bez perspektyw.

Zniknięcie (Troubled Water / DeUsynlige)
reż. Erik Poppe, Niemcy, Norwegia, Szwecja 2008, 115’; Pasmo FOCUS: ERIK POPPE


Film gościa Erika Poppe, który w tym roku otrzymuje specjalnego Złotego Anioła. Jan Thomas wychodzi z więzienia po kilku latach odsiadywania wyroku za morderstwo. Jest wyjątkowo uzdolnionym organistą, więc szybko dostaje pracę w kościele. Ma dom, rower, kilka ubrań. Udaje mu się zbudować małe szczęście. Zjednuje sobie także przełożonych. Szczególne miejsce zajmuje w sercu pani pastor i jej kilkuletniego syna Jensa. Bojąc się odrzucenia, Jan postanawia zataić przed nimi swoją przeszłość. Ale ta powraca ― niespodziewanie i szybciej niż się tego spodziewał…


Zoologia (Zoologiya)
reż. Ivan I. Tverdovsky, Rosja, Francja, Niemcy 2016, 87’ Konkurs główny On AirRosyjska „Zoologia” to film, mający z pozoru absurdalne założenie wyjściowe. Ale to tylko zabieg artystyczny. Reżyser Ivan I. Tverdovsky opowiada o Nataszy, kobiecie w średnim wieku, która pracuje w zoo. Wiedzie zwykłe, szare życie i na wiele już nie liczy, gdy pewnego dnia... wyrasta jej ogon. Natasza jest zawstydzona tym faktem, ale postanawia pójść w swojej transformacji o krok dalej i wykorzystać ją do przedefiniowania siebie jako osoby i kobiety.

Tverdovsky to reżyser młody, ale już utytułowany. Jego wczesne filmy dokumentalne przyniosły mu wiele nagród. Jego fabularny debiut – „Klasa wyrównawcza” (2014), zdobyła na całym świecie aż 35 nagród. „Zoologia” to jego drugi film fabularny.


A teraz - kupujcie bilety na Tofika!

Komentarze