Toruń i Bydgoszcz walczą w konkursie o Złote Anioły Tofifest. Flisaki dla Katarzyny Żak. i Remigiusza Zawadzkiego.

"Jeszcze do nas powrócisz" Monika Klawitter
Przypominający kultowy "Rejs" dokument "Polonez", pierwszy w kraju film o kobietach - adwokatkach i  startujący po Oskarową nominację "Koniec świata". Już po raz czwarty wręczymy na Tofifest Złote Anioły w konkursie Lokalizacje. 

Nagradzamy w nim filmy nakręcone przez lokalnych filmowców lub w inny sposób związane z
naszym regionem, Kujawko - pomorskim. tegoroczna stawka to 13 filmów krótkometrażowych nakręconych przez Bydgoszczan, Torunian oraz współprodukowanych przez kujawsko - pomorskie instytucje i samorządy. Prócz nich związani z regionem ludzie kina i ekranu otrzymują co roku Flisaki Tofifest wręczane pod patronatem Prezydenta Torunia pana Michała Zaleskiego.

W tym roku Flisaki otrzymają: aktorka Katarzyna Żak i reżyser Remigiusz Zawadzki. Urodzona w Toruniu, Katarzyna Żak znana jest z seriali takich jak „Miodowe lata” i „Ranczo”. Remigiusz Zawadzki to rodowity Bydgoszczanin, reżyser, scenarzysta, operator i aktywny animator życia filmowego w regionie. Lider inicjatywy Bydgoska Tożsamość Filmowa w MCK Bydgoszcz.Od „Końca świata”…

Najbardziej utytułowanym jest "Koniec świata" Moniki Pawluczuk. Współprodukowany przez Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy film, stara się w tej chwili o nominację do Oscara. Zyskał do niej prawo po wygraniu festiwalu w Palm Spings w USA.

Sporo nagród ma też na koncie "Ameryka" Aleksandry Terpińskiej współprodukowana przez podwłocławską gminę Koneck. Film doceniono na Filmfest w Dreźnie, T-Mobile Nowe Horyzonty i Camerimage.

Szczególnie cieszymy się na pokaz "Poloneza" Agnieszki Elbanowskiej. Ten dokument zrealizowany w Aleksandrowie Kujawskim ma wszelkie szanse by zostać "współczesnym Rejsem". Nie wierzycie , to zobaczcie na Tofi.

…do „Kobiet adwokatury”

Czekamy też na zwycięzcę najstarszego festiwalu w Polsce, konińskiej OKFA "Wyścig" Stanisława Cuske. Pokazywaliśmy już wcześniejsze dokumenty Staszka, ale tym razem absolwent Bydgoskiej Kroniki Filmowej i szkoły Wajdy zaczyna gonić ojca. Czy przegoni Macieja Cuske, dowiemy się niedługo. Wiemy już, że Tata nie ma nic przeciw temu.

Ciekawą produkcją jest film bydgoskiego reżysera Remigiusza Zawadzkiego „Kobiety adwokatury. Ten dokument opowiada po raz pierwszy w naszym kraju, o świecie adwokatury widzianym oczami kobiet-adwokatek. W Toruniu odbędzie się festiwalowa, polska premiera filmu.

Moglibyśmy pisać o wszystkich filmach Lokalizacji, ale po prostu przyjdźcie je obejrzeć. Obraz mówi więcej niż 1000 słów.

***

MFF Tofifest 2016: konkurs Lokalizacje, dla filmów krótkometrażowych, związanych z regionem kujawsko-pomorskim

Ameryka, reż. Aleksandra Terpińska
Catharsis, reż. Paulina Lewicka, fabularny
Jasik - Mordo z Fartem, reż. Marcin Łaukajtys, dokumentalny
Kobiety adwokatury, reż. Remigiusz Zawadzki, dokumentalny
Koniec świata, reż. Monika Pawluczuk, dokumentalny
Któregoś dnia do nas wrócisz, reż. Monika Klawitter, dokumentalny
Musica Domestica, reż. Damian Daniłowicz, fabularny
Nie trać głowy, reż. Karolina Specht, animowany
Odbicie, reż. Monika Dróżdż, dokumentalny
Polonez, reż. Agnieszka Elbanowska, dokumentalny
Przeniesienie, reż. Kajetan Pochylski, dokumentalny
Włosy, reż. Ewa i Paweł Piątek, dokumentalny
Wyścig, reż. Stanisław Cuske, dokumentalny