"Rydzykówka" ma swój film! Premiera filmu fabularnego produkcji uczelni o. Rydzyka

Paweł tchórzelski w "Zerwanym kłosie"
Pisaliśmy o tym, w styczniu. Minął rok i jest - pierwszy, pełnometrażowy film fabularny wyprodukowany przez uczelnię ojca Tadeusza Rydzyka "Zerwany kłos" gotowy. Premiera w Warszawie, 14 listopada. Tylko na zaproszenia.

Jako pierwsi pisaliśmy o tym w styczniu w tekście "Rydzykówka" uruchamia kamery". Teraz
toruńskie Nowości stawiają kropkę nad "i". Wg informacji gazety 14 listopada w Warszawie odbędzie się premiera "Zerwanego kłosa", pierwszej fabularnej produkcji Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, której patronują Radio Maryja i Telewizja Trwam.

Dla nas to dosyć ważne wydarzenie, w końcu film jest dziełem lokalnym, toruńskim, kujawsko – pomorskim. A promowanie kina „stąd” czyli z rodzinnego regionu Tofifest, jest celem powołanej przez nas do życia sekcji „Lokalizacje”. I czym mówi ten film i kto go nakręcił?


O czym to?

"Zerwany kłos" to historia błogosławionej Karoliny Kózkówny, zamordowanej podczas I wojny światowej. Akcja przenosi nas w okolice Tarnowa, gdzie panosza się carskie oddziały. "Szesnastoletnia Karolina Kózkówna ponosi śmierć męczeńską w obronie wiary. Jej ojciec obwinia się za śmierć ukochanej córki. Dzieje bohaterów dopełnia Teresa, która nosi w sercu tajemnicę o gwałcie zadanym przez kozaka Sorokina" - czytamy w opisie na stronie filmu..

Obraz ma odpowiadać na pytanie, gdzie kryje się sens męczeństwa dziewczyny. "Film niesie przesłanie o sensie cierpienia, zwycięstwie miłości nad nienawiścią, a także wieść o tym, że wiara w Jezusa Chrystusa potrafi nieustannie odmieniać życie każdego z nas" - czytamy dalej.

Premiera odbywa się na zakończenie jubileuszowych obchodów 100 rocznicy śmierci bł. Karoliny Kózkówny. Ma ona być zarazem "wotum wdzięczności za dar spotkania z Ojcem Świętym Franciszkiem w Polsce podczas ŚDM".

Profesjonaliści

Film ma być w pełni profesjonalną produkcją. Firmuje go m.in. specjalnie napisany utwór "Warto uwierzyć".


Ekipa twórców w niemalże w całości wywodzi się z kręgów toruńskiej uczelni medialnej ojca Rydzyka. Reżyserem jest Witold Ludwig, twórca m.in. spektaklu teatralno-filmowego „Brat naszego Boga”, nagradzanego na konkursie filmów katolickich w Niepokalanowie.

Główną rolę zagrała studentka WKSIM Aleksandra Hejda, a za kamerą stanął absolwent WSKSiM, a obecnie wykładowca uczelni – Julian Kucaj. Muzykę przygotowywały wielkie „brandy”

Facet od „Bandyty”

Muzykę do filmu skomponował Krzysztof Aleksander Janczak, nagradzany w licznych konkursach muzyki poważnej i filmowej. Wykonała ją prestiżowa Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Radosława Labahua. Nagranie zrealizowano w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego Polskiego Radia S.A.

Konsultantem muzycznym był niebyle kto, bo sam Michał Lorenc. Lorenc jest trzykrotnym laureatem nagrody Złotych Lwów gdyńskiego festiwalu za muzykę. Zdobył ją za ścieżki dźwiękowe do "Psów" Władysława Pasikowskiego, "Prowokatora" Krzysztofa Langa oraz do "Bandyty" Macieja Dejczera, "Przedwiośnia" Filipa Bajona i "Wszystko będzie dobrze" Tomasza Wiszniewskiego. W 2016 Lorenc napisał ścieżki dźwiękowe dwóch filmów - "Smoleńsk" Antoniego Krauze i "Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać" (2016). W produkcję zaangażowane było blisko 200 osób.

Paweł Tchórzelski odbiera Flisaka Tofifest z rąk Prezydenta Torunia, Michała Zaleskiego, fot. Wojtek Szabelski

Tofikowy ślad i premiera bez zaproszeń

Jest też „tofifestowy wątek”. Jedną z głównych ról - Starego Kozaka zagrał laureat Flisaka Tofifest - Paweł Tchórzelski. Flisak to najstarsza nagroda naszego festiwalu, tradycyjnie wręczana od 14 lat przez prezydenta Torunia Michała Zaleskiego.

Na premierę dostaną się tylko wybrani. "Uprzejmie informujemy, że przyjmujemy zapisy tylko grup zorganizowanych przez Księży i Koła Przyjaciół Radia Maryja" brzmi komunikat. Przynajmniej bilety są nieodpłatne.

Czy film odniesie sukces, gdzie będziemy mogli go oglądać, czy to początek produkcji filmowej w szkole ojca Rydzyka? Czy powstanie "rydzykówka"*? Pytań jest wiele, odpowiedzi poznamy zapewne niedługo.

* nasz neologizm (patent!) utworzony w oparciu o potoczną nazwę łódzkiej szkołyu filmowej znanej jako "Filmówka"

***
"Zerwany kłos"
Scenariusz i reżyseria: Witold Ludwig
Zdjęcia i montaż: Julian Kucaj
Muzyka: Krzysztof Aleksander Janczak
W roli bł. Karoliny: Aleksandra Hejda
Producent: Fundacja Lux Veritatis
nadawca TV Trwam
Gatunek: Dramat historyczny, hagiograficzny
Metraż: 95 minu

Komentarze