Zmysłowa Sara nadchodzi. Jarry ocenia klipy dla Tofifest: Sara Pach "Sobą być"

Sara Pach w "Być sobą"
Zapraszam na kolejny odcinek "Jarry ocenia klipy dla Tofifest". Dzisiaj recenzja świeżutkiego klipu Sary Pach. Premiera teledysku do piosenki "Sobą być" odbyła się raptem 12 listopada (dziękujemy Gazeta Wyborcza za "cynk"). Przypomnę, że w tym cyklu nie oceniam muzyki (i niebywałego głosu Sary), ale stronę wizualną klipów. W końcu Tofifest to festiwal filmowy.

⏩ Ocena: 4.5 (skala 1-6)

A skąd taka ocena? Wyjaśniam poniżej.Sercem i duszą tego klipu jest zmysłowa Sara Pach. To ona jest centralnym punktem, na którym skupia się oko kamery, i tym samym, uwaga widza. I słusznie. Twórcy klipu, ekipa Tadam, wykorzystali znakomicie osobowość toruńskiej wokalistki. Widać, że kamera "kocha" tę dziewczynę. Dobrze dobrane tła, jakimi są ociekające neostylami wnętrza XIX-wiecznego pałacu (?) trafnie uzupełniają ujęcia z Sarą.

Cały klip kręcony jest zgodnie z duchem muzyki, płynnie, kołysząco, rytmicznie. Nie ma mowy o szybkich cięciach, "teledyskowym montażu", niedomówieniach. Kamera nie pędzi, ale rytmicznie przepływa z ujęcia na ujęcie.

Kompozycja kadrów momentami bardzo przypomina zdjęcia modowe. Jako fotki mogłyby ze spokojem trafić na blog jakiejś "szafiarki" jako efekty profesjonalnej sesji. Może przyczyna tkwi w tym, że Tadam także zajmuje się fotografią i filmem modowym?

Mam jednak niedosyt. Charakterystyczna, rzekłbym nieznacznie orientalna uroda Sary wręcz prosi się o bardziej tajemniczy entourage. Drodzy twórcy klipów, ona obroni się swoją osobowością i nie ma powodu, aby bać się ostrych rozwiązań. Chropawości, kontrastów, głębokiego mroku i ostrego światła.

Właściwie to wycieczka do autorów przyszłych klipów wokalistki, a nie do tego który omawiam. Może jednak ktoś usłyszy i pójdzie w tym kierunku. Wyniki mogą być fascynujące.

Jak wspomniałem "Być sobą" zrealizowała Grupa Filmowa Tadam. To twórcy klipów czołowych polskich piosenkarek, takich jak Sarsa - "Naucz mnie", Sylwia Grzeszczak - "Tamta dziewczyna" czy Margaret - "Heartbeat". Scenariusz napisała i wyreżyserowała klip Olga Czyżykiewicz. Zdjęcia zrealizował młody operator Przemysław Jękosz.


PS: zobaczcie też wcześniejsze klipy Sary Pach

⏩ Mezo & Sara Pach - "NIEPODZIELNI" 
(Oficjalny Teledysk)⏩ Sara Pach - "Siła wiary"
(Oficjalny Teledysk) Young Stars Festival 2015⏩ A tu poprzednie nasze rankingi klipów

Niedługo kolejna część. Stay tuned!Komentarze