10 najważniejszych wydarzeń filmowych 2016 z Torunia i Bydgoszczy.

Tomek Wasilewski ze Srebrnym Niedźwiedziem Berlinale
Filmowe podsumowanie roku na linii Toruń – Bydgoszcz, czyli w regionie kujawsko – pomorskim jest już tradycją bloga Tofifest czyli Tofifest Film Magazine. Oto ściśle subiektywne podsumowanie dotyczące kina z kontekstem toruńsko – bydgoskim w roku 2016.

10. Bogusław Linda o „Powidokach” Andrzeja Wajdy

Gdyby istniał „antyranking” byłby to murowany numer 1! Grudniowa wypowiedź Bogusława Lindy podczas jednego z amerykańskich festiwali, wstrząsnęła opinią publiczną i branżą filmową w Polsce. Pierwszy raz od dekad ktoś publicznie wyraził się tak źle o Wajdzie i jego filmie. A do tego Linda mówił o filmie, w którym sam, zagrał główną rolę (!) wcielając się w postać wielkiego artysty polskiego Władysława Strzemińskiego. Film zgłoszono jako polskiego kandydata do Oscara 2017. Po śmierci Andrzeja Wajdy wzrosły nadzieje na nagrodę, bo wiele osób sądziło, iż Akademia zechce uhonorować Mistrza pośmiertnie. Promocyjna kampania przed-oscarowa trwała, gdy nagle hitem sieci stało się spotkanie, na którym Linda powiedział, że „scenariusz filmu był bardzo ch**wy”, a on sam musi „po śmierci Andrzeja jeździć po świecie i świecić za ten film swoją mordą”. W tym świetle nie należy się dziwić, że „Powidoki” przepadły i nie dostały nominacji.
PS: pan Bogusław jest torunianinem i laureatem Złotego Anioła Tofifest


9. Bisz/Radex i Organek – klipy z klasą.

Raper Bisz (Bydgoszcz) w duecie z Radexem i Tomasz Organek (Toruń), uraczyli nas w mijającym roku znakomicie zrealizowanymi klipami do swoich nowych utworów. Są one diametralnie różne, oparte o inne pomysły i inne poetyki muzyczne. Ale oba spełniają ten sam warunek - świetnie współgrają z muzyką i są przemyślaną, świadomie zrealizowaną całością. Od ponad roku na Tofifest Film Magazine oceniamy klipy pod tym kątem filmowym, nie analizując muzyki. Klip Bisza i Radexa do utworu „Potlacz” to show jednej aktorki Igi Góreckiej. Ona dominuje i tworzy ten klip w sposób godny docenienia. Z kolei „Missisipi w ogniu” Organka, jest klipem jakiego dawno w Polsce nie było. Przemyślanym, klimatycznym, przywodzącym na myśl lynch’owskie klimaty. Dobra robota.PS: chcielibyśmy jeszcze wyróżnić tu klip zespołu Wyrąb Lasu (Toruń) „Rozpruwacz” za bezkompromisowy humor i jadowitą ironię w warstwie tekstowej oraz świetne dopasowanie przekazu w sferze wizualnej do granej muzyki.

8. Sukces trasy promocyjnej „Movies from the Heart of Poland”

Trasa przedstawiająca filmy niezależne z regionu kujawsko – pomorskiego objechała 16 miast. Widzowie zobaczyli 23 filmy i teledyski, podróżujące po kraju przez kilka miesięcy. Przygotowana na bazie wieloletniego doświadczenia twórców festiwalu Tofifest akcja, prezentowała filmy kolekcjonowane od powstania Tofi w 2003 roku do dziś. Tomasz Szafrański, Paweł Hejbudzki, Rafał Kapeliński, Jarosław Piskozub, Maciej Jasiński, Maciej Cuske, Marcin Sauter, Ryszard Kruk, Marcin Gładych Agata Jagodzińska, Dariusz Landowski, Monika Kuczyniecka, zespół Sofa. Ich filmową wizytówkę zobaczyło dzięki "Movies..." kilka tysięcy ludzi. Warto dodać, że Tofifest zrealizował trasę o tak dużej sile promocyjnej za jedyne 3000 wyasygnowanych ze środków własnych i z dotacji Toruńskiej Agendy Kulturalnej („Mikrowsparcie”).
PS: o trasie pisaliśmy TUTAJ


7. Kolejne sukcesy filmowe Piotra Głowackiego

Znowu dobry rok aktorski laureata Polskich Orłów. Wystąpił w „Zaćmie” Ryszarda Bugajskiego, w jednej z głównych ról w filmie "Maria Curie" o Marii Skłodowskiej - Curie. Na ekrany kin wejdzie też film „True Crimes”, gdzie aktor gra u boku samego Jima Carre’ya. Przypomnijmy, że Piotra Głowackiego możemy też oglądać w każdą niedzielę w serialu telewizji TVN „Na noże”,
PS: Piotr jest torunianinem i laureatem Flisaka Tofifest.


6. Jakub Gierszał zostaje "ironmanem"

Aktora mogliśmy oglądać ostatnio w takich filmach jak m.in. „Panie Dulskie” Filipa Bajona, czy w „Córkach dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej. W 2016 roku zagrał trzy role w filmach na jakie czekamy. "Zgoda" Macieja Sobieszczańskiego, "Pokot" Agnieszki Holland i główną rolę w filmie pt. „Podwójny Ironman” Łukasza Palkowskiego - reżysera głośnego filmu „Bogowie”. Scenariusz napisało życie. To historia sportowca, który zachwycił świat, a w Polsce do dziś pozostaje nieznany. Obraz jest inspirowany życiem Jerzego Górskiego, który ukończył bieg śmierci oraz ustanowił rekord świata w triathlonowych mistrzostwach świata, zdobywając tytuł mistrza na dystansie Double Ironman.
PS: Kuba jest torunianinem i laureatem Flisaka Tofifest.


Gierszał w "Podwójnym Ironmanie"
5. Osłonięcie ronda im. Heleny Grossówny w Toruniu

Wreszcie, po 112 latach od urodzin upamiętnienia w godny sposób doczekała się Wielka Torunianka, Helena Grossówna. Prezydent Torunia, dwóch wnuków i inicjator wydarzenia dr Krztysztof Trojanowski z UMK, odsłoniło tabliczkę z nazwą „Rondo Heleny Grossówny”. Przypomnijmy, że „odzyskiwanie” postaci tej wspaniałej przedwojennej gwiazdy dla Torunia, zapoczątkował dziennikarz "Nowości" Szymon Spandowski. Zaraził ideą Kafkę i Jarosława Jaworskich z festiwalu Tofifest. Dlatego Tofi'2009 został poświęcony Grossównie.
Pomysł umieszczenia na stałe na planie miasta nazwiska aktorki, wyszedł od filmoznawcy z toruńskiego UMK dr Krzysztofa Trojanowskiego, któremu udało się przekonać do tego radę miasta i Prezydenta. odsłonięcie odbyło się 12 grudnia 2016 w obecności wnuków - Stanisława i Adama Cieślińskich, mieszkających na stałe poza Polską.
Druga część wydarzenia odbyła się w Szkole Podstawowej nr 6 przy ul. Łąkowej, gdzie Grossówna uczyła się jako dziewczynka. Na dziedzińcu szkoły odsłonięta została ponownie tablica ku czci aktorki, wmurowana pierwotnie w 2009 roku podczas Tofifest na ulicy Podmurnej.
PS: o tym wydarzeniu pisaliśmy TUTAJ4. 10-lecie Bydgoskiej Kroniki Filmowej

Ta "nieformalna szkoła filmowa” działająca przy Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy jest fenomenem i ewenementem na skalę kraju. Wykracza bowiem daleko poza „kółka” lub „pracownie” filmowe w domach i centrach kultury w Polsce. W Bydgoszczy, wybrana grupa młodych ludzi jest, kształtowana filmowo przez dwóch znakomitych dokumentalistów polskich, Marcina Sautera i Macieja Cuske (obaj to laureaci Flisaka Tofifest). To dzięki nim „szkoła” wyprodukowała w ciągu dekady 74 filmy, a młodzi reżyserzy zdobyli kilkadziesiąt nagród. BKF to duma Bydgoszczy.
PS: o tym wydarzeniu pisaliśmy TUTAJ.3. Premiera projektu filmowo technologiczno - filmowo – naukowego „Ewolucja gwiazd”

Premiera projektu, który jako pierwszy w Europie Środkowo – Wschodniej wykorzystuje technologię chatbota do celów artystycznych odbyła się na Tofifest'2016. Dawno nie widziano w Polsce tak dobrego projektu opowiadającego o nauce środkami filmowymi, jak ten. Świetna forma wizualna w reżyserii Braci Bartos, łączy się w nim z inteligentną błyskotliwością Janka Świerkowskiego z Instytutu B61 oraz pionierskim wykorzystaniem wspomnianej technologii chatbota. Po przedświątecznej prezentacji przez marka Zuckerberga „inteligentnego domu” – „Jarvis’a”, wiadomo już, że chatboty, czyli "sieciowe roboty” w Mesengerze Facebooka, przejmą w ciągu kilku lat pełnię komunikacji pomiędzy naszymi domami, a tysiącami sklepów, doradców i instytucji. Będą miały głównie charakter użytkowy, dlatego tak ważnym wydarzeniem jest prezentacja wdrożenia tej technologii do celów artystyczno – naukowych.
PS: O tym wydarzeniu pisaliśmy TUTAJ.2. Premiera projektu „Bydgoszcz na taśmie”

Po raz drugi w tym rankingu pojawia się Bydgoska Kronika Filmowa. W grudniu 2016 miała bowiem miejsce premiera unikatowego projektu BKF-u „Bydgoszcz na taśmie”. Jest on plonem trwającej od ponad roku akcji zbierania zachowanych w domowych archiwach Bydgoszczan filmów amatorskich lub półprofesjonalnych. Przez dekady rejestrowali oni na swoich „ósemkach” lub „szesnastkach” codzienne życie miasta. Dzięki akcji BKF-u powstało potężne archiwum dokumentujące wydarzenia w Bydgoszczy od 1930 (najstarszy film) do lat 80. XX wieku. Potem miejsce taśmy filmowej nieodwołalnie przejęły VHS-y.
PS: o tym wydarzeniu pisaliśmy TUTAJ.1. Srebrny Niedźwiedź Berlinale dla Tomasza Wasilewskiego 

Niewątpliwie największym wydarzeniem roku w kontekście filmowców związanych z regionem, było zdobycie przez Tomasza Wasilewskiego na lutowym festiwalu filmowym w Berlinie, Srebrnego Niedźwiedzia za scenariusz do filmu „Zjednoczone Stany Miłości”. Film spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki. Urodzony w Toruniu, a wychowany w Inowrocławiu Tomek, opowiedział w nim historię czterech kobiet mieszkających w średniej wielkości, przeciętnym polskim mieście. Akcję umieścił w chwili przełomu, w roku 1990. W czasie "granicznym", przejściowym - komunizm ledwo co odszedł, świat jeszcze nie zdążył do nas dotrzeć. Na tym tle cztery kobiety przeżywają swoje problemy, rozterki i snują marzenia.
Tomek jest laureatem naszej nagrody Flisak Tofifest, którą wręcza od powstania festiwalu prezydent Torunia Michał Zaleski.
PS: o wydarzeniu pisaliśmy TUTAJ
Rok 2016 kończymy z przytupem i zadowoleniem. Teraz czekamy na to, co przyniesie 2017!
Bądźcie z nami.

Komentarze