Miasto Bydgoszcz daje kasę na filmy

"Nowa Łuczniczka" przy Operze Nova w Bydgoszczy

Bydgoski Urząd Miejski ogłosił właśnie konkurs "Bydgoszcz kręci" na najciekawszy obraz filmowy z miastem w roli głównej. Najlepsze projekty otrzymają pieniądze na realizację. Nawet do 100 tysięcy złotych!


Adresatami konkursu są twórców z branży filmowej. Dofinansowanie otrzymają najlepsze projekty scenariuszowe, poruszające tematykę związaną z Bydgoszczą i jednocześnie kreujące pozytywny wizerunek miasta.

Organizatorzy nie stawiają ograniczeń w kwestii formuły planowanej produkcji. Można nadsyłać koncepcje filmu fabularnego, serialu telewizyjnego, dokumentu, ale też filmu animowanego, reklamowego czy teledysku.


Powiązanie z tematyką bydgoską oraz „kreowanie pozytywnego wizerunku Bydgoszczy” zależą tylko od pomysłowości autora scenariusza: „ zaprezentowanie atutów miasta może dotyczyć walorów historycznych, krajoznawczych, ale też gospodarczych, kulturalnych i wszystkich tych, które w pozytywny sposób wpływają na rozwój miasta” piszą organizatorzy.

Zgłoszenia konkursowe można przesyłać do 31 stycznia 2017 r. Ogłoszenie wyników odbędzie się 13.02.2017 r. Ostateczne zakończenie produkcji i przekazanie miastu gotowego filmu powinno nastąpić do 30.11.2017 r.

Urząd zastrzega, że dofinansowanie jednego projektu nie może przekroczyć 100 tys. zł., a kwota dofinansowania nie może przekroczyć połowy całego budżetu produkcji.

TUTAJ znajdziecie regulamin konkursu. TUTAJ dostępne są kryteria oceny. TUTAJ czeka na Was formularz zgłoszeniowy.

Bydgoszcz ma już swój film. Ale co szkodzi mieć więcej

Warto przypomnieć, ze Bydgoszcz bardzo aktywnie dba o to, by na bieżąco powstawały filmy o mieście nad Brdą. Przy Miejskim Centrum Kultury działa jedyna w kraju "nieformalna szkoła filmowa", zajmująca się dokumentowaniem życia miasta - Bydgoska Kronika Filmowa.
Jej adepci corocznie zdobywają swoimi filmami dokumentalnymi dziesiątki nagród na festiwalach.

W tym samym MCK funkcjonuje także w Pracowni Kina i Filmu program Bydgoska Tożsamość Filmowa, zajmujacy się odzyskiwaniem "filmowej tożsamości" miasta. W jego ramach wyprodukowany został dokument "Bydgoszcz od świtu do zmierzchu", który w 2014 roku zdobył Złotego Anioła Tofifest w konkursie "Lokalizacje".

Jak widać miastu wciąż mało ekranowych portretów. Taki głód bardzo cieszy. Życzymy więc jak największej liczby zgłoszeń z całego kraju.

PS: jakby ktoś miał wątpliwości czy Bydgoszcz jest aby odpowiednio klimatyczna i urokliwa na film o sobie, polecamy galerię zdjęć poniżej.Opera Nova


spichrze nad Brdą

jesień na Wyspie Młyńskiej


Rynek wieczorem

"mały Amsterdam"

"Saturday Night Fever" in Bydgoszcz

katedra bydgoska


Komentarze