Jest zwiastun! Zofia Wichłacz i Eliza Rycembel jako zapomniane – bohaterki II wojny światowej

Portrety Wojenne. Kobiety (c) Anna Kociarz jako Wanda Gertz
W sieci jest już zwiastun nowej serii „Portretów wojennych”. Ta wyjątkowa w polskim filmie dokumentalnym seria, opowie tym razem o kobietach – bohaterkach II wojny. Zrealizowane w konwencji animadoc, znanej z kultowego „Sin City”, „Portrety wojenne. Kobiety” są drugą taką produkcją firmy ShipsBoy. Pierwsza edycja trafiła nawet na Netflix.

Dokładnie w Dzień Kobiet, w Internecie zadebiutował zwiastun nowej serii „Portretów wojennych”. Pierwsza odsłona opowiadała losy pięciu zapomnianych wojennych bohaterów – mężczyzn. Teraz jej twórcy chcą przybliżyć widzom biografie pięciu bohaterskich kobiet. W rolach głównych wystąpią m.in.: Zofia Wichłacz i Eliza Rycembel.

Portrety Wojenne. Kobiety - teaser from SHIPsBOY on Vimeo.

Pięć żyć na szali

„Portrety wojenne. Kobiety” to opowieść o pięciu Polkach, które położyły na szali własne życie, broniąc naszego kraju podczas II Wojny Światowej” – mówi Joanna Szymańska z Shipsboy’a. „Portrety” są nowym powiewem w polskim dokumencie historycznym. Każdy z pięciu filmów łączy w sobie elementy historyczne (archiwalia) i popkulturowe (stylistyka komiksu), trafiające w nowoczesny sposób przede wszystkim do młodego widza.

„Nie chcemy tworzyć „filmowych pomników” – mówi Dawid Janicki, producent i pomysłodawca serii – „Nie mają to być portrety bohaterek bez skazy, ale kobiet, które mimo strachu i wątpliwości znalazły w sobie odwagę i determinację by działaniem wyrazić opór przeciwko okupantom. Chcemy pokazać proces przemiany, któremu świadomie się poddały, a który ze zwykłych kobiet uczynił z nich Bohaterki” – mówi Janicki.

Młodzi, drapieżni

W tej serii, podobnie jak w pierwszej edycji, za kamerą staną młodzi, drapieżni reżyserzy: Jędrzej Bączyk, Karolina Bielawska, Marcin Kopeć, Aleksandra Terpińska i Michał Wnuk. W rolach głównych w poszczególnych odcinkach występują: Zofia Wichłacz, Eliza Rycembel, Małgorzata Lipmann, Anna Kociarz i Anna Radwan.

Za wizualną stronę projektu odpowiada Michał Araszewicz. Producentem „PORTRETÓW WOJENNYCH. KOBIETY” jest Shipsboy. Seria jest obecnie na etapie pre-produkcji, a jej realizację wspierają Polski Instytut Sztuki Filmowej, Filmoteka Narodowa, Telewizja Polska oraz Artcore.

Gotowe odcinki zobaczymy w roku 2018.

Pierwszą serię „PORTRETY WOJENNE” można obecnie oglądać na Netflixie. A to trailer jednej z części pierwszych "Portretów"

PORTRETY WOJENNE: Jan Zumbach - trailer from SHIPsBOY on Vimeo.


Poznaj sylwetki bohaterek serii „Portrety wojenne. Kobiety” 
(fotosy pod tekstem)

Wiemy że długie, ale czytać TRZEBA! Super kobiety to były!

Helena Marusarzówna (1918 – 1941) w okresie przedwojennym wielokrotna mistrzyni Polski w narciarstwie alpejskim, w czasie II Wojny Światowej kurierka tatrzańska, aktywna uczestniczka konspiracji, przekraczała nielegalnie granicę Generalnego Gubernatorstwa z meldunkami, pieniędzmi, a także z ludźmi. Zamordowana przez Gestapo po brutalnym śledztwie, pomimo tortur nikogo nie wydała. Pośmiertnie odznaczona Krzyżem Virtuti Militari.
reżyser: Michał Wnuk; odtwórczyni głównej roli: Zofia Wichłacz

Halina Szwarc (1923 – 2002) jako szesnastolatka na ochotnika zgłosiła się do konspiracji. Zaprzysiężona otrzymała zadanie nauczenia się języka niemieckiego i przyjęcia Volkslisty. W pięć miesięcy biegle opanowała język. Była jednym z najmłodszych szpiegów AK i niezastąpionym informatorem o sytuacji w III Rzeszy. W Hamburgu rozszyfrowała sposoby maskowania najważniejszych obiektów militarnych i przemysłowych. Aresztowana przez Gestapo, bita i przesłuchiwana w ciągu 8 miesięcy. Skazana na śmierć cudem uniknęła rozstrzelania. Odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski i angielskim odznaczeniem - brązowy Krzyż Zasługi z mieczami.
reżyserka: Karolina Bielawska; odtwórczyni głównej roli: Eliza Rycembel

Wanda Gertz (1896 - 1958) w męskim przebraniu wzięła udział w I Wojnie Światowej, po czym kontynuowała karierę wojskową walcząc w wojnie polsko – bolszewickiej (1920) a następnie została zaufaną sekretarką Józefa Piłsudskiego. W II Wojnie Światowej odpowiadała za sformułowanie i dowodzenie oddziałem DYSK („Dywersja i Sabotaż Kobiet”), wraz z którym wzięła udział w Powstaniu Warszawskim. Własnoręcznie wykonała wyrok śmierci na konfidentce Gestapo. Zmarła na emigracji, nie mogąc wrócić do kraju, gdzie najprawdopodobniej czekałby na nią wyrok śmierci. Dosłużyła się stopnia majora, Krzyża Srebrnego Virtuti Militari i pięciokrotnego Krzyża Walecznych.
reżyser: Marcin Kopeć; odtwórczyni głównej roli: Anna Kociarz

Władysława Macieszyna (1888 – 1967) służyła w Legionach Piłsudskiego, była senatorem w IV kadencji międzywojennego parlamentu. W II Wojnie Światowej jako kurierka głębokiego wywiadu utrzymywała łączność z polską siatką wywiadowczą w Niemczech. Za jej pośrednictwem wysłano do Londynu raport w sprawie fabryki rakiet V1 i V2. Aresztowana przez Gestapo próbowała popełnić samobójstwo przegryzając sobie żyły. Odratowaną i skazaną na karę śmierci Władysławę uratował przypadek: w wiedeńskim areszcie nie było gilotyny, co uniemożliwiło wykonanie wyroku. Odznaczona Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, Krzyżem Niepodległości z Mieczami i pośmiertnie Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
reżyserka: Aleksandra Terpińska; odtwórczyni głównej roli: Anna Radwan

Halina Szymańska (1906 – 1989) żona ostatniego polskiego attaché wojskowego w Berlinie, po wybuchu II Wojny Światowej spotyka się z admirałem Wilhelmem Canarisem, szefem Abwehry, członkiem antyhitlerowskiej organizacji Czarna Orkiestra. W wyniku tego spotkania Halina zostaje brytyjskim szpiegiem MI6. Przekazuje informacje o dacie i planach agresji na Francję, plany zdobycia Malty, napaści na Związek Sowiecki i późniejsze plany walk na froncie wschodnim, ruchów Africa Korps. Bez wątpienia znacząco przyczyniała się do zdobywania przez aliantów przewagi nad Niemcami. Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami oraz odznaczeniem francuskiego ruchu oporu.
reżyser: Jędrzej Bączyk; odtwórczyni głównej roli: Małgorzata Lipmann


Shipsboy_Portrety_Wojenne(c)  Małgorzata Lipmann jako Halina Szymańska_@tofifest

Shipsboy_Portrety_Wojenne(c)  Zofia Wichłacz jako Helena Marusarzówna_@tofifest

Shipsboy_Portrety_Wojenne(c) Eliza Rycembel jako Halina Szwarc_@tofifest

Shipsboy_Portrety_Wojenne(c)-Anna Radwan jako Władysława Macieszyna_@tofifest

Komentarze