Cuske z nagrodą "Okiem młodych"

"Wyścig"

Miła informacja napłynęła ze Świdnicy. Nagrodę Specjalną Jury 10. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych "Okiem Młodych" otrzymał Stanisław Cuske za film "Wyścig". Młody Cuske idzie coraz pewniej w ślady ojca. Bydgoszcz może być dumna z rodzącej się "filmowej dynastii".

Jury nagrodziło film Staszka za "wyrazistą narrację wykorzystującą w pełni wszystkie elementy sztuki filmowej, tworzącą oryginalny i artystyczny obraz bohaterów i ich świata". Warto dodać, że za ten film Cuske zdobył wcześniej Grand Prix festiwalu OKFA 2016.

"Wyścig" to intymny portret relacji ojca z synem. Słynnego żużlowca Jacka Golloba z młodym żużlowcem Oskarem Gollobem. Sukces ojca, który był mistrzem Polski w jeździe na żużlu i nazwisko Gollob mogą przytłaczać. Wychowanie w duchu rywalizacji i sukcesu kształtuje charakter syna. Obaj bohaterowie mają wobec siebie różne oczekiwania, nie zawsze się ze sobą zgadzają, a jednak potrafią odnaleźć nić porozumienia w pasji do niebezpiecznego sportu. Wśród wielu pretensji jest miejsce na wsparcie i troskę.

Film Stanisława powstał w ramach programu Szkoły Wajdy - Przedszkole Filmowe.

Zwycięzcą Festiwalu "Okiem Młodych" i zdobywcą Grand Prix "Złote Oko" został  Jakub Radeja, reżyser filmu "Proch". Pokazywana w czerwcu na bydgoskim festiwalu Klaps "Pani Rena od aniołów" Aleksandry Folczak, otrzymała zaś Nagrodę Publiczności.

wg. inf. PISF

Komentarze