Premiera filmu o morzu, które zniknęło. Marcin Sauter - "Żalanasz - pusty brzeg"

morze, którego nie ma
Przyjeżdża do nas ze świeżutką nagrodą Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Premiera regionalna filmu Marcina Sautera "Żalanasz - pusty brzeg" odbędzie się 10 czerwca, godz. 20.00, w Kinie Orzeł Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. Wstęp wolny, a wstąpić warto, bo to dokument o jednej z największych katastrof ekologicznych na świecie. Katastrofy którą sam sobie zafundował człowiek.Film Marcina Sautera dosłownie kilka dni temu opuścił Kraków z nagrodą za najlepszy montaż dla Ziemowita Jaworskiego, Marcina Marczaka i Katarzyny Orzechowskiej w Konkursie Polskim.

Miasto nad morzem, które zniknęło

Tytułowe Żalanasz to  miasto portowe nad częściowo wyschniętym Jeziorem Aralskim. Miejsce pomiędzy wielką wodą i  rozległą pustynią, niegdyś dobrze prosperujące ogniwo gospodarki sowieckiej, dzisiaj zaledwie cień dawnej świetności.

W  obiektywie Marcina Żalanasz to jednak nie tylko sugestywne krajobrazy, lecz przede wszystkim losy ludzi, którzy zainwestowali tutaj swoje życiowe nadzieje i oczekiwania, a teraz pozostało im  trawić swoją samotność pośród ruin statków oraz portowych żurawi.

Pisaliśmy już o tym filmie, zapowiadając jego ukończenie - tutaj znajdziecie naszą relację.

Z pomocą Bydgoskiej Tożsamości Filmowej

Warto dodać, że ukończenie filmu było możliwe tylko dzięki bydgoskiemu MCK, które wspomogło film Marcina ze swojego programu promocji kina Bydgoska Tożsamość Filmowa. Marcin jest Bydgoszczaninem z krwi i kości, jednym z dwóch liderów, Bydgoskiej Kroniki Filmowej o której pisaliśmy juz setki razy i setki razy jeszcze napiszemy.

Program BTF jest dużym sukcesem bydgoskich animatorów kultury. Głośnym echem odbił się w Polsce pierwszy dofinansowany z BTF film - "Bydgoszcz od świtu do zmierzchu", który wygrał Konkurs Lokalizacje na Tofifest i z powodzeniem pokazywany był na festiwalach Dwa Brzegi, Nowe Horyztony i Doc Against Gravity.

Jeszcze większy sukces odniósł "Koniec świata" Moniki Pawluczuk, który bardzo bliski był nominacji do Oscara. Zdobył też wiele nagród na świecie oraz Złotego Anioła Tofifest.

W Krakowie dostrzegli 

Na KFF, oprócz filmu Sautera, premiery miały inne produkcje wsparte w ramach BTF, zrealizowane w partnerstwie z bydgoskim MCKiem. Wszystkie zostały dostrzeżone. "Opera o Polsce" Piotra Stasika otrzymała wyróżnienie w Konkursie Międzynarodowym. Cieszy także nagroda dla najlepszej producentki w filmie dokumentalnym - Anny Gawlity, która wyprodukowała m.in. "Operę o Polsce".

Ponadto na KFF odbył się pokaz filmu „Dramaty” Zviki Gregory Portnoy'a w sekcji Panorama Polska.

Niedawno mieliśmy też okazję obejrzeć premierę filmu „How to destroy time machine” w reżyserii Jacka Piotra Bławuta, która miała miejsce w Warszawskiej NINATECE.

Ale to nie wszystko, ponieważ trzeba wspomnieć również o pokazie fragmentów filmu „Diagnoza” w reżyserii Ewy Podgórskiej w sekcji New Horizonts (przegląd najlepiej zapowiadających się filmów w fazie work-in-progress) na tegorocznym festiwalu w Cannes.

We wszystkich tych tytułach Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy partneruje dzięki programowi Bydgoska Tożsamość Filmowa. Praca z ostatnich 3 lat zaczyna być widoczna.

***
Premiera regionalna filmu Marcina Sautera 
"Żalanasz - pusty brzeg" 
10 czerwca, godz. 20.00,
Kino Orzeł
Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy
Wstęp wolny