Filmy z Serca Polski #2 |
Punk, Miłość, Kosmos! Czyli „Filmy z Serca Polski #2” nachodzą. Historia nastoletniego poety, który został punkiem by zdobyć kobietę, wybuch supernowej i polski superbohater w konwencji znanej z „Sin City”. Plus reżyserskie wersje klipów Organka, raperów Małpy i Bisza, neofolkowców z Pchełek i szaleńców z Wyrębu Lasu. To filmy jakie zobaczycie na pokazie przygotowanym przez Festiwal Filmowy Tofifest.
TOFIFEST przyjeżdża do was z najnowszą edycją projektu „Filmy z Serca Polski”. Nie możesz jej przegapić, bo większości z tych filmów nie obejrzysz ani w sieci, ani na VOD.
Jakie to filmy i jak nas zaprosić do siebie? O tym za chwilę.
125 minut dobrego kina
Krótkometrażowe fabuły, animacje i teledyski składają się na program przeglądu.
Fabuły to: „Supernova” Andrzeja Cichockiego (nagrody na Sci-On Film Festival Nevada i Platinum Remi na Houston Worldfest), „Kojot” Jędrzeja Bączyka (Nagroda Główna Srebrny Lajkonik na Krakowskim FF, III nagroda na festiwalu Dwa Brzegi, Grand Prix Festival Tous Courts) oraz nowatorski film w konwencji animadoc - „Portrety wojenne: Bronisław Hellwig” w reżyserii Tomasza Matuszczaka.
Animacje to filmy Karoliny Specht „Nieprawdopodobnie elastyczny człowiek” (nagrody festiwali "Fest Anca" na Słowacji, "Łodzią po Wiśle", OFAFA w Krakowie) i „Nie trać głowy” (Europejska Nagroda Filmowa w sekcji Animacja, Annecy IFF, Animateka Int. Animation Festival, Mecal Pro Barcelona) oraz impresja Marcina Sautera „Rodnik” (wyróżnienie specjalne Tofifest 2015).
Wybraliśmy też sześć klipów prezentujących przekrój technik i koncepcji autorskich. Święcące triumfy na Liście Przebojów Trójki „Missisipi w ogniu” grupy Organek, „Potlacz” - autorski projekt lidera Pustek i rapera Bisza, „Miksują dziewki” neofolkowych Pchełek oraz punkowy „Rozpruwacz” grupy Wyrąb Lasu. Są też dwa klipy hip-hopowe: bydgoskiego składu Bisz & B.O.K - „Prometeusz” oraz „Sekrety” warszawsko – toruńskiego melanżu The Returners & Małpa.
Wszystko wybrane w oparciu o doświadczenie. Jakie?
Mamy doświadczenie
Tofifest jako jeden z nielicznych festiwali w Polsce, poważnie i kompleksowo traktuje promocję kina ze swojej „małej Ojczyzny”. Od początku istnienia festiwalu wręczamy filmowcom związanym z regionem kujawsko – pomorskim nagrodę Flisak Tofifest. Otrzymali ją już Bogusław Linda, Jakub Gierszał, Piotr Głowacki, Olga Bołądź i inni. Nagrodzie patronuje Prezydent Torunia Michał Zaleski.
Organizujemy premiery kinowe filmów Torunia i Bydgoszczy, wydajemy książki i publikacje promocyjne. W styczniu 2017 zadebiutowała nasza strona internetowa z Filmową Trasą Turystyczną po Toruniu. To pierwszy taki projekt w kraju.
A jest o czym opowiadać. Zaczynając od Bogusława Lindy, a kończąc na kultowy "Rejsie". Pytacie co to ma do Kujaw i Pomorza. czytajcie dalej, a na pewno się wyjaśni.
Od Poli Negri do Kuby Gierszała. Kino z Kujaw i Pomorza
Rozciągnięte wzdłuż Wisły województwo z dwiema stolicami – Toruniem i Bydgoszczą – ma wielkie filmowe tradycje sięgające 1897 roku. Stąd pochodzą takie gwiazdy jak Bogusław Linda, Grażyna Szapołowska, Leonard Pietraszak, Małgorzata Kożuchowska, Piotr Głowacki czy Kuba Gierszał.
W lutym 2017 torunianin Rafał Kapeliński (laureat Flisaka Tofifest) zdobył Kryształowego Niedźwiedzia na Berlinale. Region wydał też gwiazdy epoki kina niemego. Jedyną, polską gwiazdę Hollywood – Polę Negri (urodzoną w kujawskim Lipnie) czy Paula Wegenera, współtwórcę niemieckiego ekspresjonizmu i klasycznego dzieła, niemego kina grozy, filmu „Golem” z 1920 r.
Na Kujawach i pomorzu powstało wiele ważnych filmów. Przed II wojną światową w Toruniu swój film kręcił Aleksander Ford, późniejszy reżyser „Krzyżaków”. Bydgoszcz chwaliła się w tym czasie trzema wytwórniami filmowymi i 20 kinami. Potem powstawały u nas takie obrazy jak zdobywca Złotych Lwów w Wenecji – „Rok spokojnego Słońca”, „Rejs”, „Prawo i pięść”, „Czterej pancerni”, „Tatarak” i popularne seriale, jak „Lekarze” czy „Prawo Agaty”. Z Torunia wywodzi się kompozytor muzyki do „Potopu” Kazimierz Serocki i jeden z najsłynniejszych filmoznawców Bolesław Michałek.
Każdy region ma swoją filmową historię. Nasz przegląd pokazując filmy z jednego regionu, budzi u widzów zainteresowanie kinem tworzonym w ich „małej ojczyźnie”. No dobrze, a jak nas do siebie zaprosić z tym przeglądem?
Jak nas zaprosić do siebie?
Dla kin, centrów kultury i innych miejscówek zainteresowanych zaproszeniem nas do siebie: Jarosław Jaworski, kurator przeglądu, mailem press@tofifest.pl lub poprzez Facebooka Tofifest.
Program przeglądu
- „Supernova” reż. Andrzej Cichocki, fabularny, 29 min.
- „Kojot” reż. Jędrzej Bączyk, fabularny, komedia, 30 min.
- „Portrety wojenne: Bronisław Hellwig”, reż. Tomasz Matuszczak, dokument fabularyzowany w konwencji „animadoc”, wojenny, 29 min.
- „Nieprawdopodobnie elastyczny człowiek”, realizacja Karolina Specht, animacja, 4 min.
- „Nie trać głowy”, realizacja Karolina Specht , animacja, 4 min.
- „Rodnik”, reż. Marcin Sauter, impresja filmowa, 5 min.
- „Missisipi w ogniu” Organek, teledysk, 4’50
- „Potlacz” Radex & Bisz, teledysk, 3’40
- „Miksują dziewki” Pchełki, teledysk, 2’00
- „Rozpruwacz” Wyrąb Lasu, teledysk, 2’50
- „Prometeusz” Bisz & B.O.K, teledysk, 4’50
- „Sekrety” The Returners & Małpa, teledysk, 3’50
Przegląd przygotował zespół Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest, którego 15. edycja odbędzie się w Toruniu w dniach 14 - 22 października 2017.
Partnerami przeglądu są: Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, firma producencka Shipsboy, Szkoła Filmowa w Łodzi, projekt "Pchamy Ten Syf" i Mikrowsparcie Toruńskiej Agendy Kulturalnej. Organizatorem jest Fundacja Biuro Kultury z Torunia (organizator MFF Tofifest).
Partnerami przeglądu są: Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, firma producencka Shipsboy, Szkoła Filmowa w Łodzi, projekt "Pchamy Ten Syf" i Mikrowsparcie Toruńskiej Agendy Kulturalnej. Organizatorem jest Fundacja Biuro Kultury z Torunia (organizator MFF Tofifest).
Komentarze
Prześlij komentarz