Ten koncert przywraca kobietom, kompozytorkom, należne im miejsce. „Muzyka jest kobietą” - druga część opowieści

M.I.A. podczas koncertu. W Toruniu usłyszycie jej "Paper planes" z filmu "Slumdog Millionaire"

To fascynujące! Uwielbiam kiedy zgodnie z hasłem “najciemniej pod latarnią” na moich oczach dokonywane jest odkrycie dużej wagi. Tym odkryciem jest dla mnie program muzyczny koncertu zamykającego tegoroczny festiwal filmowy Tofifest - “Muzyka jest kobietą” (uwaga! Kolejność słów w nazwie jest ważna). Może on stać się ważnym wydarzeniem w skali kraju, bo przywraca należne miejsce w historii kina kobietom - kompozytorkom i wykonawczyniom muzyki filmowej.

Jarosław Jaworski

Zapraszamy na drugą część opowieści o tym, co usłyszycie na koncercie zakończenia Tofifest
„Muzyka jest kobietą”

Zapomnijcie o Zimmerze i Morricone, czas na Wendy Carlos, Vivianne Kubrick i Diane Warren! Chociaż właściwie mówienie np. o Diane Warren w kontekście “odkrycia” jest nieco naiwne. 8 nominacji do Oscara za piosenki w filmach, to sukces światowej miary. Ania Karwan, Paulina Przybysz, Krzysztof Zaleski i imponujący chór Astrolabium wykonają kilkanaście absolutnych filmowych hitów. Wśród nich “Flashdance… What a Feeling” Irene Cara oraz “Paper Planes” M.I.A..


A nazwa? „Muzyka jest kobietą”, a nie jakieś tam pochodzące z taniego podrywu “bo kobieta jest jak muzyka”. Nazwa tego koncertu to twardo postawione stanowisko, zdanie wypowiedziane przez świadomą swej siły kobietę: “muzyka nie należy tylko do facetów. Warto iść na koncert, który wystartuje w sobotę, 28 października wieczorem w CKK Jordanki na zakończenie TofifestBilety możesz kupić TUTAJ

Pomysłodawczynią koncertu jest dyrektorka festiwalu Katarzyna "Kafka" Jaworska, a program stworzyła wspólnie ze znakomitym muzykiem i aranżerem, laureatem Fryderyka Bartoszem Staszkiewiczem. On jest też autorem wszystkich aranżacji i poprowadzi na koncercie swoją orkiestrę.

A teraz opowieść! (uwaga! cyfry oznaczają kolejność utworów na koncercie)

7. 
"Merchant of Venice - Bridal Ballad” / kompozytorka Jocelyn Pook 
Utwór z filmu: „Kupiec wenecki”, reż. Michael Radford (2004) 
Wykonawca: Chór Astrolabium
Film Michaela Radforda był idealnym przykładem nadania szekspirowskiemu klasykowi współczesnej formuły i powiewu nowoczesności. Bezpretensjonalna, żywa i ponadczasowa ekranizacja, wspaniale fotografowana Wenecja i realistyczne obrazy XVI-wiecznej rzeczywistości stanowią świetną oprawę dla szekspirowskiej historii. No i aktorstwo! Trio Al Pacino, Jeremy Irons i Joseph Fiennes pokazuje prawdziwe mistrzostwo.
To właśnie do tego filmu Jocelyn Pook skomponowała „Pieśń ślubną”, którą usłyszymy na koncercie. 

Brytyjka jest niezwykle wszechstronna kompozytorką i wykonawczynią. Komponuje muzykę teatralną, filmową, telewizyjną, estradową oraz do przedstawień tanecznych. Gra na skrzypcach, altówce, fortepianie, a także śpiewa. Współpracowała z takimi artystami jak: The Communards, Laurie Anderson, Massive Attack oraz Peter Gabriel. Ma też własny zespół The Jocelyn Pook Ensemble. 

„Bridal Ballad” to nie jest jej jedyne dzieło dla kina. Kompozycje Pook zostały użyte w filmie Stanley'a Kubricka "Oczy szeroko zamknięte", w obrazie Petera Kosminsky’ego i Julio Medema.

8.
MIA – „Paper Planes” Utwór z filmu: Wykonawca: Paulina Przybysz 
O tej piosence nie da się mówić krótko. Wg krytyków i fanów, jest jednym z najważniejszych utworów w nowoczesnej historii muzyki rozrywkowej. „Paper planes” słyszeliśmy przede wszystkim w filmie Danny'ego Boyle'a „Slumdog Millionaire", ale też w komedii "Pineapple Express", a w wersji zremiksowanej - w filmie „Hancock”. Brzmi też w grze wideo „Far Cry 3”.

Sample wykorzystane w utworze pochodzą z "Straight to Hell" (1982) z repertuaru The Clash, dlatego też członkowie brytyjskiej grupy są uznawani za współtwórców hitu. Utwór był nominowany do Oscara, otrzymał Canadian Independent Music Award, nominację do Grammy oraz zdobył szczyt list przebojów w 20 krajach.

Skąd tyle szumu wokół zwykłej piosenki? Chodzi o przekaz. Słynąca ze swej niepokorności M.I.A., w „Paper planes” śpiewa o dyskryminowaniu ludzi innych kolorów skóry, uchodźców i imigrantów. Biali uważają takie ‘afrykańskie sąsiedztwo’ za najgporsze gó**o. Wcale nie czują, że imigranci i uchodźcy w jakikolwiek sposób przyczyniają się do rozwoju kultury. Uważają, że są tylko pijawkami, które ssą ich krew – mówi artystka.

Jednym z najostrzej komentowanych fragmentów „Paper planes” są serie strzałów z broni. MIA połączyła ten efekt z brzękiem monet, gdyż chciała w ten sposób podkreślić obsesję, jaką Ameryka ma na punkcie pieniędzy. Jednocześnie wskazała, że to pieniądze napędzają spiralę przemocy, bo sprzedawanie broni to największy „moneymaker” na świecie.

M.I.A naprawdę nazywa się Mathangi „Maya” Arulpragasam i jest Tamilką, emigrantką ze Sri Lanki. Jest nie tylko wokalistką, ale też autorką piosenek, kompozytorką, producentką, projektantką ubrań i autorką rewolucyjnych tekstów. Jej muzyka często prezentuje mieszankę wielu elementów różnych gatunków, m.in. hip-hopu, ragga, dancehallu i electro.

9.
Irene Cara – „Flashdance... What A Feeling” / utwór z filmu: “Fame” 
reż. Alan Parker (1980) 
Wykonawca: Ania Karwan

Oscar, Złoty Glob i Grammy w jednym roku. Piosenka „Flashdance... What a Feeling” szła w 1980 roku przez rynek muzyczny jak taran. Napisana przez ojca muzyki disco Giorgio Morodera (muzyka) oraz Keith Forsey i Irene Cara (teksty) stała się światowym przebojem. W sukcesie piosenki dopomógł też równie wielki sukces filmowego musicalu „Fame” Alana Parkera, z którego pochodzi ten hit. Przez wiele tygodnie piosenka Irene Cara okupowała pierwsze miejsca prestiżowego Billboard Hot 100.

Irene Cara zyskała sławę właśnie dzięki piosenkom z "Fame". Początkowo miała tam jedynie grać rolę tancerki, ale kiedy producent usłyszał jej głos, postanowiono przebudować jej rolę i zlecić zaśpiewanie piosenek. Rola w "Fame" przyniosła aktorce nominacje do Złotego Globu i Grammy.

10.
Lisa Gerrard „Miasteczko Salem” Utwór z filmu: „Miasteczko Salem”
reż. Tobe Hooper (1979) 
Utwór instrumentalny: orkiestra Bartosza Staszkiewicza Film jest ekranizacją książki mistrza horroru Stephen Kinga. Historia o małej wiosce opanowanej przez wampiry oprawiona została przez Lisę Gerard złowróżbną, wstrząsającą orkiestrową muzykę, uzupełnianą przez partie chóralne

Lisa Gerrard to członkini dwóch zespołów światowej sławy Dead Can Dance i This Mortal Coil. W połowie lat 90. rozpoczęła karierę solową. Obecnie jest znana głównie jako kompozytorka muzyki filmowej. W 2001 wraz z Hansem Zimmerem otrzymała Złoty Glob oraz była nominowana do Oscara za muzykę do filmu Gladiator (2000). W 2005 współpracowała z Ennio Morricone przy muzyce do filmu "Los utracony" na podstawie książki Imre Kertesza.

Współtworzyła także soundtrack do „Helikoptera w ogniu” Rideley’a Scotta.

11.
Bjork – „I've seen it all” / utwór z filmu: „Tańcząc w ciemnościach” 
reż. Lars von Trier (1999) 
Wykonawca: Paulina Przybysz i Krzysztof ZalewskiMa koncercie usłyszycie ten, główny utwór z filmu Larsa von Triera Tańcząc w ciemnościach. Zaśpiewała go i skomponowała Björk, jedna z największych postaci światowej muzyki.

Zaczynała szybko, bo już w wieku 11 lat zaczęła naukę gry na fortepianie. Na nastoletnią Islandkę wielki wpływ miała muzyka punkowa. W wieku 14 lat założyła swoją własną dziewczęcą grupę pod nazwą Spit and Snot. Sławę zyskała wraz z sukcesem grupy The Sugarcubes. Po jej rozwiązaniu rozpoczęła karierę solową. Björk była wielokrotnie nagradzana. Otrzymała wiele Brit Awards, MTV Music Award oraz 12 nominacji do Grammy.

Artystka od lat "romansuje" z kinem. Pojawiła się na ekranie kin w rolach drugoplanowych już na początku lat 90. W 1994 zagrała w Prêt-à-Porter Roberta Altmana. Nagrała także muzykę do filmu Young Americans.

W 1999 poproszono ją by napisała muzykę do Tańcząc w ciemnościach, historii czeskiej imigrantki Selmy, która zbiera pieniądze na operację oczu dla swojego syna. Film stał się wielkim przełomem w jej karierze. Nie tylko napisała do niego muzykę, ale i zagrała główną postać. Za tę kreację otrzymała aktorską Złotą Palmę na Festiwalu Filmowym w Cannes. Muzyka, która ukazała się na albumie zatytułowanym "Selmasongs", nominowana była do Oscara

12.
Nikka Costa – „Push & Pull” / utwór z filmu: „Blow” 
reż. Ted Demme 
Wykonawca: Paulina Przybysz 


Nikka Costa jest piosenkarką śpiewającą muzykę funk, soul, blues. Współpracowała z zespołem Pussycat Dolls. Na koncercie usłyszycie jej piosenkę "Push & Pull" ze ścieżki dźwiękowej filmu Blow z udziałem Johnny'ego Deppa z 2001 roku.

Inny jej utwór - "Everybody Got Their Something" - został wykorzystany w ścieżce dźwiękowej filmu "All About Steve" z Sandrą Bullock i Bradleyem. Z kolei piosenka "Stuck To You" znalazła się w serialu "Grey's Anatomy" oraz w „Fistaszki. Film”.


14.
Aerosmith (wykonanie), Diane Warren (kompozycja) „I don't wanna miss the thing” / utwór z filmu: „Armageddon” 
reż. Michael Bay (1998) 
Wykonawca: Ania Karwan


Na koniec naszej podroży po utworach jakie usłyszycie na "Muzyka jest kobietą" - ultra-mega-hit. Ta piosenka w wykonaniu grupy Aerosmith była gigantycznym hitem. Królowała na pierwszym miejscu listy przebojów Billboardu przez cztery tygodnie 1998 roku. Przez wiele tygodni okupowała pierwsze miejsca list w Australii, na Filipinach, w Niemczech, w Irlandii, w Austrii, Norwegii, Włoszech, Holandii i Szwajcarii. Sprzedano ponad milion egzemplarzy singli z tym hitem.

Teledysk do tego utworu otrzymał nagrodę MTV Video Music Award za najlepszy klip z film. Wyreżyserował go Francis Lawrence, późniejszy reżyser „Igrzyska śmierci: W pierścieniu ognia”. W klipie, łączącym sceny z „Armageddonu” oraz obrazy nakręcone przez Lawrence’a, w głównej roli wystąpiła Liv Tyler, córka lidera Aerosmith. Co ciekawe Liv rozbiła sobie tuż przed zdjęciami kolano, nie mogła więc za bardzo chodzić, stąd wykorzystano w klipie głownie bliskie ujęcia.

A kim jest kompozytorka utworu? Diane Warren napisała wielkie przeboje dla Cher, Beyonce i Aerosmith. Zgarnęła 7 Grammy i Złoty Glob. Otrzymała też osiem nominacje do Oskarów! Warren była pierwszą kompozytorką w historii, której siedem piosenek dotarło do pierwszego miejsca listy Billboard Hot 100. Wszystkie one wykonywane były przez innych artystów. Jeżeli chcecie doznać szoku to zobaczcie tą listę. To utwory napisane przez Warren dla innych. Robi wrażenie, czyż nie?

Jej kompozycjami są m.in. wielkie przeboje: Cher − "If I Could Turn Back Time", Celine Dion − "Because You Loved Me", Christina Aguilera/All-4-One − "I Turn to You", Toni Braxton − "Unbreak My Heart", Aerosmith − "I Don't Want to Miss a Thing", Meat Loaf − "I'd Lie for You (And That's the Truth)", Ace of Base − "Don't Turn Around", LeAnn Rimes − "How Do I Live" i Beyonce - "I Was Here".

Warren zaskakuje dosyć szokującymi wyznaniami, tak jak to o swojej jedynej miłości - Nigdy w nikim nie byłam bardziej zakochana, niż w moich piosenkach. No niestety, nie jestem taka jak inni ludzie. A jest twardą osobą. W życiu doświadczyła choroby, depresji i ubóstwa. To ostatnie spadło na Diane Warren, kiedy to w 1994 trzęsienie Ziemi zniszczyło jej dom i większość majątku. Mimo swojej wielkiej sławy straciła środki do życia i musiała tułać się z pomiędzy noclegowniami dla bezdomnych.

Diane Warren - kolejna niesamowita kobieta, której utwór usłyszycie na gali zakończenia Tofifest podczas koncertu „Muzyka jest Kobietą”.

Do zobaczenia w sobotę wieczorem na Tofifest!

Komentarze