Zapomnijcie o Zimmerze i Morricone. Czas na Wendy Carlos i Diane Warren! Koncert "Muzyka jest kobietą" na Tofifest, już w sobotę

podczas koncertu zabrzmi legendarna piosenka Aerosmith
„I don't wanna miss the thing” z filmu: „Armageddon”

To fascynujące! Uwielbiam kiedy zgodnie z hasłem “najciemniej pod latarnią” na moich oczach dokonywane jest odkrycie dużej wagi. Tym odkryciem jest dla mnie program muzyczny koncertu zamykającego tegoroczny festiwal filmowy Tofifest - “Muzyka jest kobietą” (uwaga! Kolejność słów w nazwie jest ważna). Może on stać się ważnym wydarzeniem w skali kraju, bo przywraca należne miejsce w historii kina kobietom - kompozytorkom i wykonawczyniom muzyki filmowej.

Jarosław Jaworski

Zaczynamy dwuczęściową opowieść o tym, co usłyszycie na koncercie zakończenia Tofifest 
„Muzyka jest kobietą”

Zapomnijcie o Zimmerze i Morricone, czas na Wendy Carlos, Vivianne Kubrick i Diane Warren! Chociaż właściwie mówienie np. o Diane Warren w kontekście “odkrycia” jest nieco naiwne. 8 nominacji do Oscara za piosenki w filmach, to sukces światowej miary. Ania Karwan, Paulina Przybysz, Krzysztof Zaleski i imponujący chór Astrolabium wykonają kilkanaście absolutnych filmowych hitów. Wśród nich “Flashdance… What a Feeling” Irene Cara oraz “Paper Planes” M.I.A..


A nazwa? „Muzyka jest kobietą”, a nie jakieś tam pochodzące z taniego podrywu “bo kobieta jest jak muzyka”. Nazwa tego koncertu to twardo postawione stanowisko, zdanie wypowiedziane przez świadomą swej siły kobietę: “muzyka nie należy tylko do facetów. Warto iść na koncert, który wystartuje w sobotę, 28 października wieczorem w CKK Jordanki na zakończenie TofifestBilety możesz kupić TUTAJ

Pomysłodawczynią koncertu jest dyrektorka festiwalu Katarzyna "Kafka" Jaworska, a program stworzyła wspólnie ze znakomitym muzykiem i aranżerem, laureatem Fryderyka Bartoszem Staszkiewiczem. On jest też autorem wszystkich aranżacji i poprowadzi na koncercie swoją orkiestrę.
A teraz opowieść! (uwaga! cyfry oznaczają kolejność utworów na koncercie)

1. 
Wendy Carlos & Rachel Elkind: temat z filmu „Lśnienie”
reż. Stanley Kubrick (1980)
Wykonawca: chór Astrolabium

 
Utwór kultowy, temat do jednego z najważniejszych filmów w historii...

Pierwsza kompozytorka Wendy Carlos urodziła się jako.... Walter Carlos. Jej płyta „Switched-On Bach” zdobyła trzy Grammy Awards. Skomponowała tez muzykę do dwóch filmów Stanleya Kubricka "Mechaniczna pomarańcza" (1971) i "Lśnienie" (1980) oraz do absolutnie kultowego filmu "Tron" (1982) dla Walt Disney Productions.

Druga współtwórczyni tego tematu to Rachel Elkind, muzyk klasyczny, producentka i kompozytorka. ściśle współpracowała z Carlos kiedy była jeszcze mężczyzną i dalej, po operacji zmiany płci. - Ona była „cichym partnerem” wszystkich moich najważniejszych produkcji - mówiła Carlos.

2. 
Dolly Parton – „9 To 5”; utwór z filmu: „9 to 5” 
reż. Collin Higgins (1980) 
Wykonawca: Krzysztof Zalewski 


Sympatyczna komedia „Od dziewiątej do piątej” zarobiła ponad 103,9 miliona dolarów zajmuje 20 na liście najbardziej dochodowych komedii w historii. Piosenka napisana i nagrana została przez Dolly Parton. Hit doszedł do pierwszego miejsca rankingu Billboard Hot 100. Utwór był też nominowany do Oscara.

Bardzo ciekawa jest historia charakterystycznego rytmu tej piosenki. Parton wymyśliła go pisząc przypadkowo… akrylowymi paznokciami na maszynie na planie filmu  (w którym zagrała jedną z głównych ról).

Nie ma drugiej takiej gwiazdy jak Dolly Parton. Jej piersi są ubezpieczone na 600 tys. dolarów. Mało? Imieniem piosenkarki nazwane zostało pierwsze sklonowane zwierzę w historii – owca Dolly. Dolly Rebecca Parton jest prawdziwą gigantką amerykańskiej muzyki country, ale także autorką tekstów piosenek, aktorką i producentką filmową oraz... matką chrzestną Miley Cyrus (!).

Mimo 70-tki, Dolly nie narzeka na reumatyzm, nawet nie myśli o wymianie szpilek i podkreślających jej figurę sukienek na podomkę. Odrzuciła kilkakrotnie propozycje pozowania nago dla "Playboya" i innych podobnych gazet. Stwierdziła, że zgodzi się na rozbieraną sesję dla "Playboya" dopiero w dniu setnych urodzin. Parton jest autorką ponad trzech tysięcy utworów, w tym mega-hitu, piosenki „I Will Always Love You” wypromowanej przez Whitney Houston.


3. 
New Radicals – „Lost Stars”, utwór z filmu "Zacznijmy od nowa"
reż.: John Carney, 2013 
Wykonawca: Krzysztof Zalewski Reżyser popularnego "Once" John Carney kręcąc "Zacznijmy od nowa" zrobił niemalże remake słynnego filmu z 2006 roku.

Reżyser opowiada podobną historię pary utalentowanych wrażliwców, którym najłatwiej wyraża się uczucia poprzez piosenki To opowieść o tym, jak sztuka staje się sposobem na wyzwolenie się z klatki traum i życiowych niepowodzeń.

Jak pozwala artyście oswoić samotność i osiągnąć niezależność. Niby nic nowego, ale ogląda się z przyjemnością.

4. 
Rachel Portman „The Cider House Rules”, utwór z filmu: „The Cider House Rules”
reżyseria: Lasse Hallström, (1999) 
Utwór instrumentalny: Toruńska Orkiestra SymfonicznaKim jest autorka tego hitu Rachel Portman? Brytyjska kompozytorka i autorka muzyki do wielu filmów nagrodzona została Oscarem w 1996 za muzykę do filmu "Emma". Za utwór wykonany przez new Radicals Portman została nominowana do Nagrody Akademii. Kolejną nominację otrzymała za następny koncertowy przebój, o którym w części 2...

Ale to nie koniec. Ma na koncie Złoty Glob (2001) i Primetime Emmy Award (2015). Napisała ponad 100 utworów dla filmu, telewizji i teatru, w tym do "Olivera Twista" Romana Polańskiego i "Życie jest słodkie" w reżyserii Mike'a Leigh.


5. 
Enya – „May It Be”, utwór z filmu: „Władca pierścieni: Drużyna Pierścienia” 
reż. Peter Jackson (2001) 
Wykonawca: Ania Karwan


Piosenka „May It Be” została nominowana do nagrody Akademii i Złotego Globu. Teksty utworu zawierają angielskie słowa, ale także słowa w fikcyjnym języku elfickim „Quenya”, stworzonym przez JRR Tolkiena, autora trylogii „Władca pierścieni”.

Ktoś nie wie kim jest Enya? Nie ma nikogo takiego, dziękuję bardzo. Eithne Patricia Ní Bhraonáin to czterokrotna laureatka nagrody amerykańskiego przemysłu fonograficznego Grammy. Śpiewa w dziesięciu językach. Była współtwórczynią słynnej, irlandzkiej grupy Clannad, znanej z tytułowego tematu do hitowego serialu „Robin Hood” czyli utworu „Robin – The Hooded Man”.

Jej „Orinoco Flow” podbijało listy przebojów od USA po Japonię. Ale to właśnie muzyka filmowa stał się fundamentem sławy artystki. Pierwsze projekty Enyi jako solistki to ścieżki dźwiękowe do romantycznej komedii „The Frog Prince” (1984) oraz filmu dokumentalnego z serii „The Celts” (1987). Podczas prac na pierwszym z filmów narodził się oficjalny pseudonim artystki – Enya, będący modyfikacją jej irlandzkiego imienia. Ścieżka dźwiękowa z drugiego filmu została wydana jako pierwszy, solowy album artystki. Słowem – nie byłoby Enyi bez kina.

6. 
Faith Hill (wykonanie), Diane Warren (kompozycja) – „There You'll Be”, utwór z filmu: “Pearl Harbor”
reż. Michael Bay (2001) 
Wykonawca: Ania Karwan

Wideoklip do utworu Faith Hill został wyreżyserowany przez Michaela Bay’a, który jest reżyserem „Pearl Harbor”. Piosenka została nominowana do nagrody Akademii w kategorii Najlepsza Oryginalna Piosenka z Filmu.

Utwór dotarł na szczyty wielu list przebojów mimo „sabotażu” jakie przeprowadził na nim sam wydawca. Producenci „Pearl Harbor” zabronili wydania piosenki na singlu ponieważ chcieli zwiększyć sprzedaż całego soundtracku z filmu. Mimo tego utwór w wykonaniu Hill dotarł na top list w USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii.

Piosenka doczekała się wielu coverów, m.in. szwedzki saksofonista Johan Stengård nagrał instrumentalną wersję na saksofon, a wielka Sarah Brightman włączyła ten utwór śpiewany po włosku do swojego albumu ”Symphony”.

Faith Hill jest piosenkarką country i pop oraz aktorką. Chociaż debiutowała w 1993 roku albumem „Take Me As I Am”, to popularność zdobyła dopiero w roku 1999 dzięki piosence "This Kiss". romans z kinem Zaczęła od filmu rewelacyjnej komedii kowbojskiej ”Maverick” gdzie zaśpiewała piosenkę "Amazing Grace").

***

Druga część historii o koncercie - jutro!

Komentarze