BYDGOSZCZANKA FILMOWYM ODKRYCIEM ROKU!

Animacja "Ucieczka" w reżyserii Moniki Kuczynieckiej została uznana za Offowe Odkrycie Roku Internetowych Nagród Filmowych 2010. Nagrodę przyznali uczestnicy prestiżowego portalu filmowego Stopklatka.pl. Już za dwa tygodnie Tofifest i DKF Jazda zaprezentują zwycięskie animacje tej autorki w Kinie Centrum w CSW.
Tofifest informował o talencie Kuczynieckiej już jesienią 2009 na swoim blogu. "Namawialiśmy do głosowania na nią w plebiscycie INF, tym większa radość z jej zwycięstwa" - mówi Kafka Jaworska, dyrektor Tofifestu. Kuczyniecka w swojej animacji opowiada historię pewnej kobiety, która z wielu powodów postanawia opuścić miasteczko, w którym mieszka. Film jest zilustrowany piosenką "Ucieczka z wesołego miasteczka" wykonywaną przez zespół Czesław Śpiewa.

Młoda reżyserka pokonała konkurentów wyraźnie. Zdobyła 34% oddanych głosów. Drugie miejsce - film "8 procent niczego" Przemka Filipowicza zyskał 23% głosów. W kategorii Offowe Odkrycie nominowano 5 filmów, uznanych za wyjątkowe zjawiska kina offowego w 2009 roku. Triumf jest tym ważniejszy, iż zwycięstwo animacji w konkurencji z fabułami to rzadkość. Autorka z Bydgoszczy rodem, wygrała dzięki profesjonalizmowi i wysokiej klasie swojej sztuki. Fachowcy mówią, że potrafi ona z plasteliny zrobić na ekranie prawdziwe cuda. Porównują jej filmy do słynnego, nagrodzonego Oscarem, brytyjskiego "Wallace i Gromita".
"Plastelina daje niesamowicie wiele możliwości technicznych. Uwielbiam formować z niej kształty, kreować postaci, budować nierealne światy" - mówiła w wywiadzie dla Stopklatka.pl. Już wczesniejsze animacje jak „Renifer bezkostny” czy „Tadzik kładzie panele” pokazywały wielki talent. Kuczyniecka została także zauważona przez grupę Voo Voo, dla której zrealizowała teledysk do piosenki „Bang Bang”.

Twórcy Tofifestu wierni są swej idei prezentowania najlepszych artystów kina z regionu Kujawsko - Pomorskiego. Dlatego nagrodzony film i inne animacje Kuczynieckiej będzie można obejrzeć "na świeżo", po raz pierwszy po zwycięstwie w INF, podczas organizowanego przez DKF Jazda i Tofifest pokazu w toruńskim Kinie Centrum, 18 marca 2010.

Animatorka swój talent szlifowała na poznańskiej ASP. Tworzy i mieszka w Poznaniu. O czym marzy? "Jednym z marzeń jest po prostu przestronna pracownia, w której będzie dużo miejsca na twórczy bałagan i …kilogramy plasteliny" - mówi dla Stopklatki.

Życzymy więc duuużo plasteliny!
Tutaj pisaliśmy o Kuczynieckiej: artykuł 1 / artykuł 2
Internetowe Nagrody Filmowe TUTAJ