FWR 2012. Nominacje 3 i 4: "Taksówkarz" i Jasiński-Piskozub Duo

Po raz czwarty wybieramy filmowe wydarzenie Kujaw i Pomorza. Plebiscyt niezmiennie od 2009 roku odbywa się na przełomie w grudnia i stycznia. Plebiscyt jest zabawą, ale ważną. Wybierając Filmowe Wydarzenie Roku (FWR) dajemy znak filmowcom związanym z naszym regionem, że widzimy ich pracę i doceniamy efekty. Tworzymy tożsamość filmową naszego regionu.

W tym roku nominowanych zostało 11 wydarzeń, filmów, osób. Listę nominacji budujemy na podstawie danych zbieranych przez cały rok dla potrzeb naszego bloga. Głosowanie odbywa się internetowo na witrynie znajdującej się pod tym adresem: http://www.tofifest.pl/pl/fwr  . Wyniki 11 stycznia 2013.
Łatwo, co nie? No to głosujcie.

Dziś opisujemy nominacje 3 i 4

Nominacja 3
„Taksówkarz” – reaktywacja.

Akcja „Ratujemy fiata pana Henryka Janickiego” miała na celu uratowanie przed zniszczeniem fragmenty filmowej historii współczesnego Torunia. Chodziło o fiata 125p występującym w filmie „Taksówkarz” Ryszarda Kruka opowiadającym o najstarszym toruńskim taksówkarzy - panu Henryku Janickim. Akcja pokazała, że dojrzeliśmy już do tego by dzięki filmom chronić lokalne dziedzictwo naszej współczesnej kultury materialnej, a jednocześnie jakże ulotnej.

Uzasadnienie: przedsięwzięcie pokazujące, że naszym dziedzictwem kultury są nie tylko gotyckie zabytki, ale także materialni „świadkowie” ostatniego 30-lecia oraz niematerialne emocje związane z ludźmi i miejscami. Pokazuje też, że rozumiemy już, że warto je ratować.
W sieci:
http://www.polskieradio.pl/10/482/Artykul/709062,Tofifest-ratuje-Fiata-i-bawi-torunskich-widzow
http://www.tofifest.pl/pl/news/123
http://www.forum125p.pl/viewtopic.php?f=2&t=2093
http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-torun-ratuje-legendarna-taksowke-ty-tez-mozesz-pomoc,nId,716299
http://torun.gazeta.pl/torun/1,35574,12709455,Slynna_torunska_taksowka_na_zlom___Ratujmy_auto_.html
  
Pan Henryk Janicki i reżyser filmu Ryszard Kruk
na spotkaniu autorskim podczas Tofifest 2012
Video: film "Taksówkarz" http://vimeo.com/11582327  
Nominacja 3
Bydgoski „List z rzeki” i „Czarna niedziela” triumfują na festiwalach.
Młodzi reżyserzy z Bydgoskiej Kroniki Filmowej działającej przy Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy  rozbili bank nagród na festiwalach kina krótkometrażowego w Polsce. Jarosław Piskozub i Maciej Jasiński za swoje dwa błyskotliwe krótkie metraże zdobyli: Grand Prix i I nagrodę najstarszego polskiego festiwalu kina niezależnego, konińskiego Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych, wyróżnienie specjalne internetowego Przeglądu Krótkich Form Filmowych w Białymstoku, wyróżnienie 15. MFF „ZOOM – ZBLIŻENIA” w Jeleniej Górze, drugie miejsce na FF "10Minut", I nagrodę w Konkursie Polskim Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Żubroofka w Białymstoku, wyróżnienie na przeglądzie filmowym "Łapa" oraz I nagrodę na festiwalu Camera Obscura w sekcji Panasonic Young Inventions.
Uzasadnienie: sukces młodych filmowców z Bydgoszczy udowadnia, że solidna i sumienna praca nad warsztatem przynosi efekty i nie trzeba szukać tematu na końcu kraju by cały kraj zachwycić.
W sieci:
http://festiwaltofifest.blogspot.com/2012/03/bydgoska-kronika-filmowa-nagrodzona-na.html
http://festiwaltofifest.blogspot.com/2012/07/bydgoscy-filmowcy-znowu-na-podium.html
http://www.bik.bydgoszcz.pl/index.php?option=com_k2&view=item&id=683:bydgoska-kronika-filmowa-nagrodzona-na-10minut-festiwal&Itemid=6
http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20121003/BYDGOSZCZ01/121009718
http://bydgoszcz.gazeta.pl/bydgoszcz/1,35588,12601862,Nagrody_dla_filmowcow_z_Bydgoskiej_Kroniki_Filmowej.html
http://www.tvp.pl/bydgoszcz/aktualnosci/kulturalne/film-bydgoszczan-nagrodzony-w-niemczech/8611350

zobacz: List z rzekizobacz: Czarna niedzielaKomentarze

Prześlij komentarz