Filmowe Wydarzenie Roku 2014 w regionie kujawsko-pomorskim cz.2

Od kilku lat, od tej porze zapraszamy na małe podsumowanie kinowej historii zakończonego właśnie roku w "rodzinnym regionie Tofi" - czyli na Kujawach i Pomorzu. Takie były naszym - bloga Tofifest - zdaniem, najciekawsze Filmowe Wydarzenia Roku 2014 w regionie kujawsko-pomorskim. Dziś część

Część pierwsza:
1. Koniec kręconego w Toruniu serialu „Lekarze” z TVN 
2. Premiera „Bydgoszcz od świtu do zmierzchu” i Złoty Anioł dla tego filmu na IFF Tofifest 
3. Aktor Piotr Głowacki z Torunia laureatem nagrody im. Cybulskiego

Część druga:
4. Premiera „toruńsko-bydgoskiej” komedii „Dżej Dżej”
5. Nagroda im. Bolesława Michałka za najlepszą książkę filmową dla bydgoskiego naukowca Piotra Zwierzchowskiego
6. Film „Mleczny brat” ze zdjęciami Marcina Sautera wygrywa festiwale w Koszalinie i Gdyni
7. Nowe, rockowe kino z Bydgoszczy

4. Premiera filmu "Dżej Dżej"
W tym roku swoją premierę miał „Dżej Dżej” pierwszy film, który "dzieje się" na osi łączącej Toruń i Bydgoszcz oraz u nas nakręcony . To historia o pewnym torunianinie pracującym na śluzie na Kanale Bydgoskim, który zakochuje się w głosie z własnego GPS-a. Kobiecym głosie i to jakim! W główną rolę wcielił się Borys Szyc, a film wyreżyserował debiutujący Maciej Pisarek. W filmie wystąpili też m.in. Jan Wieczorkowski, Paweł Burczyk i obecna głównie za sprawą swojego głębokiego głosu Justyna Sieniawska. Jerzy - bohater filmu jest oderwanym od świata neurotykiem. Nie lubi ludzi, dlatego żyje w wirtualnym świecie, w którym jest otoczony swoimi ulubionymi sprzętami. Każdemu nadaje jakieś imię, jego ukochane auto zwie się Wacek, GPS ma na imię Carmen, laptop to Edek, a komórka Pamela. "Mój bohater personifikuje wszystkie swoje gadżety, ja prywatnie nigdy się aż tak daleko nie posunąłem. Gdy w jego życiu pojawia się Carmen, wszystko zaczyna się komplikować, bo ona chce coraz więcej i więcej..." - mówił reżyser. Film nie zebrał wielce pochwalnych recenzji, ale niewątpliwie jest dla nas lokalnym wydarzeniem.

DŻEJ DŻEJ - relacja z premiery filmu Kulisy Kultury

Czytaj więcej O Dżej Dżej an TofiBlogu
WP.pl o filmie
Dżej Dżej w FilmPolski.pl

5. Nagroda im. Bolesława Michałka za najlepszą książkę filmową dla bydgoskiego naukowca Piotra Zwierzchowskiego Najważniejsza polska nagroda literacka dotycząca literatury filmowej - Nagroda im. Bolesława Michałka za rok 2013 trafiła do rąk bydgoskiego naukowca Piotra Zwierzchowskiego z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Zwierzchowski został nagrodzony za książkę "Kino nowej pamięci. Obraz II wojny światowej w kinie polskim lat 60" (Wydawnictwo Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego).W skład jury, które nagrodziło książkę weszli: medioznawca i filmoznawca prof. Wiesław Godzic, oraz krytycy filmowi dr Andrzej Kołodyński, dr Iwona Kurz, Tadeusz Sobolewski i dr Mateusz Werner. W nagrodzonej książce przedstawiono wizerunek II wojny światowej, charakterystyczny dla kina polskiego lat 60. XX wieku. Autor przedstawia ogólne uwagi na temat uwikłania kina i polityki w realiach Polski lat sześćdziesiątych, a następnie analizuje wybrane filmy i tematy, poruszając problematykę pamięci, zapominania i uwiarygodniania przeszłości. Praca skierowana jest przede wszystkim do filmowców, kulturoznawców, historyków, studentów tych dyscyplin oraz osób zainteresowanych historią kultury Warto dodać, że patron nagrody - najwybitniejszy polski filmoznawca - Bolesław Michałek był rodowitym... torunianinem.

Czytaj więcej
Nagroda Michałka na TofiBlogu

6. Film „Mleczny brat” ze zdjęciami Marcina Sautera wygrywa festiwale w Koszalinie, Erewaniu i Gdyni
Film w reżyserii Vahrama Mkhitaryana "Mleczny brat" ze zdjęciami laureata Flisaka Tofifest, Marcina Sautera zdobył w tym roku dwie najważniejsze polskie i armeńskie nagrody festiwalowe oraz wyróżnienie na Tofifest. Zdobył główną nagrodę za krótki metraż na festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie oraz główną nagrodę w Konkursie Młodego Kina na festiwalu w Gdyni. Wygrał także sekcję krótkometrażową, największego w Armenii festiwalu Golden Apricot w Erewaniu. Wcześniej zdobył dwie nagrody z Krakowskiego FF, a wisienką na torcie były dwa specjalne wyróżnienia przyznane przez jury Tofifest 2014. Uzasadnienia nagród mówią o filmie wszystko: "za film kompletny, piękny, mądry i perfekcyjnie zrealizowany" (Koszalin), "ponieważ jest to piękny film" (Gdynia), za "walory artystyczne i tematykę" (Toruń – Tofifest) oraz dla Marcina Sautera „za szczególną wrażliwość wizualną, bo po prostu jesteśmy z niego dumni".
Film powstał w Armenii i jest polsko - ormiańską koprodukcją. Nie dziwi obecność Marcina, bo już od kilku lat Kaukaz i Bliski Wschód to jego ulubione kierunki filmowych peregrynacji. "Mleczny brat" to opowieść o ormiańskim chłopcu, który chciałby mieć młodszego brata. 10-letni Seto z niecierpliwością czeka na narodziny braciszka, ale ku rozpaczy rodziny noworodek umiera. By ulżyć cierpiącej matce, wuj przynosi nowo narodzone jagnię, które ma spijać jej mleko. Początkowo nie rozumiejący tej dziwnej sytuacji Seto z czasem zaprzyjaźnia się ze swoim dziwnym "mlecznym bratem". Nadchodzi jednak moment gdy jagniątko staje się dorosłą owcą i musi trafić do stada. Seto po raz drugi musi zmierzyć się z traumą utraty "rodzeństwa".
 Czytaj więcej:
Mleczny brat kosi Jantara
Mleczny brat na KFF
Informacja na Studio Munka
Informacja na FilmPolski.pl7. Rockowe kino z Bydgoszczy
Ten rok przyniósł nam dwa bardzo ciekawe filmy dokumentujące muzyczną historię regionu. Dwie różne opowieści o hard-rockowej scenie muzycznej w Bydgoszczy, odsłaniające dla nas zapomniane już nieco wydarzenia z końca lat 80. I początku 90. XX wieku. Bohaterami tych filmów są grupy Schizma i Wyrok (d. Wy’rock vel Morgoth). Film o Schizmie pt. „Ewolucja Buntowników” nakręcili Lech Wilczaszek i Maciej Wacław. Film o Wyroku/Wy'rocku "Do ostatniej kropli krwi" jest dziełem Iana Giedrojcia.

"Ewolucja..." to dokument opowiadający o początkach i rozwoju kariery punkowo-hardcorowej kapeli Schizma z Bydgoszczy, będącej jednym z najważniejszych zespołów tego nurtu w kraju. Film mówi nie tylko o samej muzyce i zespole, ale też o latach 80. XX wieku i ludziach, którzy tworzyli punkrockowe, hardcorowe środowisko w Bydgoszczy, która była wtedy jednym z najważniejszych ośrodków tych gatunków muzyki.
Film Giedrojcia opowiada o muzyku metalowych kapel Radku "Fredzie" Giżyńskim. Film przybliża zapomniany nieco, a bardzo ważny epizod z historii polskiej muzyki rockowej, jakim była działalność zespołów Wyrock, Morgoth, Indulence czy Disorder.
I to by było na tyle!
Następne notowanie hitów filmowych na Kujawach i Pomorzu - za rok.