Pierwsza Rodzina. Wesprzyj film o rodzie Smużnych.

prof. Wiesław Smużny, Profesor zwyczajny sztuk plastycznych, wykładowca w Zakładzie Plastyki Intermedialnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika 
Bez wątpienia rodzina Smużnych, znana jest każdemu kto chociażby otarł się o temat sztuki i kultury w Toruniu. Wielopokoleniowy ród jest ewenementem na tle dzisiejszego świata. Od zawsze, do samej głębi oddani Sztuce, żyjący Sztuką, a jednocześnie ciepli, otwarci, po prostu wspaniali. Reżyserzy Marcin Gładych i Adam Fisz skończyli zdjęcia do filmu o Smużnych pt. „Smugi”. Aby film ujrzał światło dzienne potrzebna jest Wasza pomoc na polakpotrafi.pl .

Dzisiaj dotarł do nas apel jednego z twórców filmu, cenionego reżysera niezależnego Marcina Gładycha.

„Drodzy przyjaciele. Ponad rok temu rozpoczęliśmy z Adamem Fiszem zdjęcia do filmu „Smugi”. To opowieść o barwnej, przesiąkniętej sztuką, wielopokoleniowej rodzinie Smużnych. Rodzinie plastyków, aktorów i performerów.”

Film otrzymał wsparcie z Toruńskiej Agendy Kulturalnej w ramach programu „Mikrowsparcia”. To wspaniały program wspierania kultury mikrograntami. Niestety 2500 zł nie wystarczy aby dokończyć projekt. Dlatego twórcy postanowili spróbować zebrać brakującą kwotę przez crowdfunding.
„Zapisaliśmy nasz projekt w portalu Polak Potrafi. (…) Przyda się każde 10zł. (…) Przekazujcie proszę te informację, rodzinie, przyjaciołom, dalszym i bliższym znajomym. Musimy uzbierać 7000 zł na opłaty związane z postprodukcją, gdyż cały materiał już mamy” – dodaje Gładych.Film już jest, ale może go nie być

„Narratorem w filmie jest senior rodu, który opowiada o rodzinie, o stosunkach panujących między członkami rodziny, a to wszystko jest pokazane na tle miasta Torunia” – mówi Fisz. Dodaje, że filmowy wywiad – rzekę, w bardzo poetycki sposób przeprowadziła dziennikarka Natalia Waloch-Matlakiewicz. Dotychczas powstało kilkadziesiąt godzin nagrań z udziałem bohaterów projektu w różnorodnych plenerach i sytuacjach. Materiał zdjęciowy właściwie jest ukończony. Teraz nastał czas montażu i całej postprodukcji.

Pierwsza Rodzina

Ród Smużnych jest wyjątkowy. Artystami są tam wszyscy, od nestora - profesora Wiesława, po megajuniora – Nila, który mimo wieku kilku miesięcy już wykonuje artystyczne działania. „Każdy z członków rodziny jest człowiekiem niezwykłym. (…) Nie starają się sztucznie wyróżniać, mają swój styl, swoje charaktery, a przede wszystkim są bardzo oddani sztuce” – opowiada nam Adam Fisz.

Tak pisała o Rodzinie kilka miesięcy temu dziennikarka filmowa Karolina Owsiannikow: „W filmie narratorem będzie senior rodu. Profesor Wiesław Smużny, związany z toruńskim Wydziałem Sztuk Pięknych, to chciałoby się powiedzieć wizytówka rodziny”. Profesor wspierany jest przez intrygującą i ekscentryczną żonę Marię. Ich dwóch, wszechstronnie utalentowanych synów, Dominik i Radek poprzez swoje działania artystyczne i zawodowe ubarwiają kulturalny obraz Torunia.

Nawet dzieci Dominika i Radka przesiąknięte są artystycznymi tradycjami rodziny i próbują swoich sił w różnych dziedzinach sztuki. Franek gra na skrzypcach, Zosia maluje i gra na perkusji a Nil... jest artystą całkowicie nieskrępowanym. Może dlatego że ma dopiero kilka miesięcy

Maria Smużna – zasłużona aktorka teatrów lalek, niezastąpiona głowa rodziny.
Filmowcy doświadczeni

Reżyserzy Marcin Gładych i Adam Fisz s.a doświadczonymi filmowcami. Mają na koncie ogólnopolski sukces dokumentu fabularyzowanego „Hakerzy wolności”. Współpracowali tez przy pierwszym, polskim filmie społecznościowym „Panoptikon” mówiącym o stuleciu historii Torunia widzianych przez pryzmat miejskiego aresztu śledczego „Okrąglak”. Gładych jest też laureatem Kujawsko-Pomorskiej Nagrody Filmowej Flisak Tofifest (2010) przyznanej przez Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego za wkład w rozwój lokalnego kina.

Wesprzyjcie "Smugi" bo warto.

PS: Z radością dodajemy, że również jeden z członków rodu Smużnych – Radosław, jest laureatem Flisaka Tofifest (2007).

Dominik Smużny,  – syn , rzeźbiarz, performer, animator, konstruktor.

Radosław Maria Gleb Smużny – syn, aktor teatralny i filmowy. Performer. Śpiewa, tańczy, gra, recytuje


Komentarze