FWR 2012. Nominacje 1 i 2: Caissa i Panoptikon

Po raz czwarty wybieramy filmowe wydarzenie Kujaw i Pomorza. Plebiscyt niezmiennie od 2009 roku odbywa się na przełomie w grudnia i stycznia. Plebiscyt jest zabawą, ale ważną. Wybierając Filmowe Wydarzenie Roku (FWR) dajemy znak filmowcom związanym z naszym regionem, że widzimy ich pracę i doceniamy efekty. Tworzymy tożsamość filmową naszego regionu.

W tym roku nominowanych zostało 11 wydarzeń, filmów, osób. Listę nominacji budujemy na podstawie danych zbieranych przez cały rok dla potrzeb naszego bloga. Głosowanie odbywa się internetowo na witrynie znajdującej się pod tym adresem: http://www.tofifest.pl/pl/fwr  . Wyniki 11 stycznia 2013.
Łatwo, co nie? No to głosujcie.


Nominacja 1
Premiera filmu „Caissa” w reż. Marcela Woźniaka. 

Wyjątkowy debiut filmowy stworzony w Toruniu przez młodego reżysera Marcela Woźniaka. Minimalny budżet (6 tys. zł) przyniósł jeden z najlepszych krótkich metraży nakręconych w regionie w ostatnich latach.
„Caissa” to opowieść o życiu widzianym jako partia szachów, refleksyjny, zmuszajacy do zatrzymania się na chwilę.
Film został wysoko oceniony przez krytyków i zapowiada rodzący się talent filmowy.
Uzasadnienie: dobry film, mimo minimalnego budżetu. Dobry przykład do naśladowania, budzący nadzieje na przyszłość.
W sieci: http://kulturalnytorun.pl/recenzje/caissa-w-toruniu-czy-gambit-wozniaka
http://festiwaltofifest.blogspot.com/2011/07/caissa-trailer-w-sieci.html
http://www.mmtorun.pl/artykul/marcel-wozniak-i-caissa

 

Tu głosujesz na "Caissę": http://www.tofifest.pl/pl/fwr 

Nominacja 2
Premiera filmu „Panoptikon” w reż. Marcina Gładycha. 

„Pierwszy polski film społecznościowy”. Wielka, nazywana nawet „superprodukcją”, realizacja paradokumentu historycznego wyreżyserowanego przez laureata nagrody Flisak Tofifest - Marcina Gładycha. Wzięło w niej udział kilkaset osób ze środowisk twórczych Torunia, aktorzy zawodowi i kilkanaście grup rekonstrukcyjnych. Film opowiada o stuleciu historii Polski i Torunia widzianym przez pryzmat losów ludzi więzionych w XIX-wiecznym areszcie śledczym „Okrąglak” stojącym na toruńskiej Starówce. Więzienie to jest jednym z trzech istniejących na świecie wcieleń idei „więzienia idealnego – panoptykonu” autorstwa filozofa Jeremy Benthama z XVIII wieku.
Uzasadnienie: ten projekt pokazuje, że film i kino mogą zjednoczyć lokalną społeczność wokół wspólnego dzieła i poszukiwania własnych korzeni historycznych. Pokazuje też, że lokalne środowisko filmowe jest w stanie wyprodukować imponujący technicznie film pełnometrażowy.
W sieci:
http://www.tak.torun.pl/panoptikon
http://festiwaltofifest.blogspot.com/2011/11/panoptikon-jesienny-sza-fotosow.html, http://festiwaltofifest.blogspot.com/2012/02/wojna-niemiecko-ruska-na-planie.html
http://torun.gazeta.pl/torun/1,35576,12816756,Piekne_zdjecia_z_planu_torunskiej_superprodukcji__GALERIA_.html,


Tu głosujesz na "Panoptikon": http://www.tofifest.pl/pl/fwr 

Komentarze

 1. Caissa? No proszę, bez żartów? Czy ten film był pokazywany na jakimś festiwalu poza Toruniem? Już nie mówiąc o nagrodach...

  OdpowiedzUsuń
 2. Mówiąc-nie-mówiąc?;-) No fakt, chyba nie ma jeszcze żadnych żeliwnych statuetek, którymi można się pochwalić na kominku. Teryful!

  OdpowiedzUsuń
 3. jasna sprawka ze Panoptikon.kurka takiego przedsiewziecia i pospolitego ruszenia w Toruniu nie bylo od lat. slyszalem nawet kawal z serii o twojej starej: "a twoja stara NIE zagrala w Panoptikonie"
  bo chyba gralo tam 3/4 Toro. wielki szacun.Tym bardziej ze wszyscy wiedza za jakie psie piniadze ten film powstal.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 5. Caissa? Tak, Caissa. Wcale nie dziwi, biorąc pod uwagę miarodajną liczbę wyświetleń na YT - prawie 1300. Sądzę, ze nawet 2/3 nie musiało wziąć udziału w głosowaniu, zeby Caissa wyszła na prowadzenie. Kłaniam się!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz